Nová elektrárna Vrbenský vyrostla na bývalé výsypce mezi Souší a Komořany . Nyní je ve zkušebním provozu a čeká na kolaudaci. Fotovoltaické panely by v budoucnu také mohly být na jihu Mostecka u Havraně.

Nová solární elektrárna Vrbenský nacházející se napravo od Soušského kruhového objezdu směrem na Komořany by při výkonu kolem 2 100 000 KWH měla pokrýt potřebu 700 až 1000 domácností. Na pěti hektarech rozlohy je rozmístěno více než deset a půl tisíce solárních panelů. „Díky ekologické výrobě elektrické energie nebude každoročně vyprodukováno 2500 tun oxidu uhličitého,“ uvedl Pavel Hanka, jednatel společnosti Ring Energy, která elektrárnu vlastní.

Elektrárna je v provozu již od prosince loňského roku, kdy byl zahájen zkušební provoz. V červnu už elektrárna jela na plný výkon. „Výstavba byla zahájena na jaře loňského roku, kdy byly prováděny terénní úpravy. Montáž technologie začala v říjnu. Kolaudaci a ukončení zkušebního provozu plánujeme na srpen letošního roku,“ řekl Pavel Hanka, který je zároveň ředitelem Autodromu. „Autorem myšlenky využít pozemky, které byly k dispozici pro tento účel, je Jiří Kroužek,“ dodal Hanka.

Podle Pavla Hanky elektrárna není součástí Mosteckého autodromu. Vlastní ji ale jedna ze společností za skupiny firem, kam spadá i Autodrom Most.

Solární panely také v zóně u Havraně

Fotovoltaické panely by mohly být i v průmyslové zóně Joseph. O výjimku pro stavbu takovéto elektrárny by ale město Most muselo žádat meziresortní komisi. Zóna podpořená státem je totiž určená pro velké investory, kteří zaměstnávají stovky lidí. Ve sluneční elektrárně je přitom zapotřebí jen minimum obsluhujícího personálu. Komise bude zasedat nejdříve v září. „V současné době s myšlenkou nemůžeme pohnout,“ uvedl primátor Mostu Vlastimil Vozka.

„Firmu v tuto chvíli odmítneme,“ řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Pokud by komise se sluneční elektrárnou souhlasila, vypíše magistrát výběrové řízení a bude hledat nejvhodnější společnost, která by v Josephu chtěla kolektory postavit. „Rada si je jistá, že by zájemců bylo více,“ dodal Vozka. Podle něj by bylo lepší zónu zaplnit i za cenu méně pracovních míst, než kdyby byla prázdná. „Navíc nejde o zásadní zablokování zóny, taková elektrárna za dvacet let doslouží a může se rozebrat,“ myslí si primátor.