I přes probíhající ekonomickou krizi se situace v průmyslové zóně Triangle u Žatce, kde sídlí největší zaměstnavatelé v okrese Louny, postupně mírně zlepšuje. Na počátku roku tam přišly stovky lidí o práci, ale část míst bude nyní opět obnovena díky příchodu firmy Panasonic a díky novým zakázkám, jež získala firma IPS Alpha.

„Je to poněkud dramatické období. Od konce loňského roku jsme si prošli razantním poklesem poptávky, odstávkou výroby, propouštěním téměř čtvrtiny zaměstnanců. Nyní však vše nasvědčuje tomu, že se karta obrací,“ uvedla Gabriela Benešová, mluvčí firmy IPS Alpha.

„Museli jsme změnit výrobní systém, přestavět linky a přeorganizovat práci. Také vybírat levnější dodavatele a samozřejmě hledat nové zákazníky,“ sdělil výrobní manažer společnosti Ing. Marcel Míček.

Jak říká, vyhráno ještě není a cesta bude dlouhá, avšak situace ve firmě se stabilizovala a první pozitivní výsledky už jsou patrné.

„Objemy výroby se postupně navyšují a trochu paradoxně může nastat situace, že z období odstávek skočíme rovnýma nohama do režimu mimořádných směn, což je pro budoucnost firmy jistě příjemnější,“ tvrdí Marcel Míček.

Další propouštění snad nebude

IPS Alpha měla v roce 2007 v žatecké zóně 1600 zaměstnanců, kvůli potížím v ekonomické krizi jejich počet snížila na současných 1100. Další lidi by vzhledem k příznivým ekonomickým prognózám v dohledné době propouštět neměla.

V zóně Triangle ovšem vznikne dalších tři sta nových pracovních míst. Vytvoří je firma Panasonic, která v pondělí 1. června zahájí v místě výrobu. Stejně jako její předchůdkyně, firma Hitachi, se bude zabývat výrobou moderních TV obrazovek.

„V žatecké továrně Panasonic plánujeme přijmout přibližně 300 lidí. Zahájení výroby je stanoveno na 1. červen 2009,“ uvedla na dotaz Deníku Lenka Živná, mluvčí společnosti Panasonic. Její firma převzala výrobní halu v Triangle právě po firmě Hitachi, která v březnu v místě ukončila výrobu a propustila všechny zaměstnance – bylo jich 800.