Vy jste vymyslel ten dobrý tah se slevovými portálem, který vám jistě přivedl spoustu nových návštěvníků, ale i peněz.

„Byla to víceméně náhoda. Shodou okolností nás kontaktoval severočeský zástupce toho portálu zrovna v době, kdy já už se o tu věc také sám zajímal. Přiznám se, že jsem to udělal i z důvodu, že se tehdy otevíralo nové koupaliště v Chomutově a pochopitelně jsme si nechtěli nechat „odloudit" klientelu. Samozřejmě není žádným tajemstvím, že se nám povedlo vydělat dva milióny. Nejenže máme na nutné opravy a investice, ale i na prémie zaměstnancům, kteří tu dělají od rána do večera a také se nám lépe plní i podnikatelský záměr, který nám pořád „šponují". Dnes nás doslova atakuje spousta dalších zástupců slevových portálů, protože vědí, kolik jsme jejich konkurenci vydělali. Inu, povedlo se." (úsměv)

Jak jste se ocitl na aquadromu? Vím, že máte za sebou práci na šachtě (dnes už zatopené Ležáky), na rekultivacích. Proč jste tam tehdy skončil?

„Víte jak to je. Když jsme to uměli nejlíp a všem se to líbilo, tak tehdejší MUSka zjistila, že ušetří peníze, když si udělá rekultivace své vlastní. Tím pádem bylo práce míň a míň. Na koupališti začala v roce 2003 rekonstrukce a já jsem tam v rámci Technických služeb přešel. Už to byl nový Aquadrom Most. V té době jsem to tu moc neznal coby Rekultivace jsme zde asi jen dvakrát sekali trávu a prováděli nějakou další práci a na starém koupališti jsem se byl za celý život koupat asi tak desetkrát."

Jak to?

„Já vždycky dával přednost sportům, kde je míč a soupeř. Mám rád něco, kde se „dělají" body a padají góly a branky. Takže plavání v hale tam a zpátky, to není nic pro mě. Můj táta byl záchranář a bydleli jsme přímo na Záchranné stanici v Mostě, kousek od šesté základní školy, kde jsme hráli nohejbal, fotbal, tenis, hokej. Za Baník Most jsem hrál v prváku ping pong. Ale moc daleko jsem se s ním nedostal, i když nám občas za vítězství dali třicet korun. (smích) Mám strojní průmyslovku, vždycky mě bavily nějaké opravy, budování.

Snad i proto jsme si v Českém Jiřetíně nedávno se ženou pořídili takovou skupinu pěti „buněk". Byly určené na likvidaci a já je teď dávám dohromady. Už jsou obložené dřevem, ještě je zateplím, udělal jsem z nich „chatu". Žádná krása to není, ale baví mě to a tam je moc hezky. V Jiřetíně je prý největší počet slunečních dnů v roce. Už tam máme i pár nových známých."

Na čem pracujete pro nadcházející sezónu?

„Chtěli bychom toho hodně. Udělat nad minigolfem pergolu, takový přístřešek s otevřeným ohněm pro grilování. Pak také něco nového na zázemí u hřiště, obložit a vyměnit okna. Už tři roky si přeji vybudovat terasu, kam by se nosilo jídlo z Mokrého občerstvení. Aquadrom bude v červnu slavit desetileté výročí, takže pochopitelně chystáme nějakou zábavu. Slevy, animační programy, soutěže… V sobotu by pak měl být celodenní program spojený s koupáním za cenu normální vstupenky na venkovní bazén, něco jako dětský den. Doufejme, že nám vyjde počasí. Uvažujeme o Michalovi Nesvadbovi, večer by mohli mít koncert Lunetic, mysleli jsme i na Tomáše Kluse nebo Michala Davida. Dole u bazénu je to moc hezké.

Jak to vypadá s koupáním u nás, jaká je konkurence?

„Existují dvě asociace, které v Čechách sdružují lidi z tohoto sektoru. ABAS (asociace bazénů a saun) a APR (asociace pracovníků v regeneraci) každá z nich pořádá ročně semináře, kterých se s mým nadřízeným účastníme. Byli jsme už v Čestlicích, v Jihlavě, na Kladně, v Náchodě… Takže mám možnost posuzovat a hodnotit. Mohu proto s klidem říci, že mostecké koupaliště je na tom v porovnání s jinými dost dobře. Jen by to chtělo namontovat na stěny z písku stlačené desky, které pohlcují hluk. V Čestlicích je mají všude na stěnách i na stropech a pak tam není výrazná ozvěna ani velký šum. Vzhledem ke své práci mám na bazénovou vodu trochu jiný pohled než je běžný. Třeba voda v Čestlicích má určitě vyšší zákal než u nás (nebo alespoň měla, když jsme se tam koupali). Také jsem se divil, že jim povolili provoz se skimery, které mají v propojovacích kanálech mezi bazény.

Ale velkým problémem, na který se u nás při rekonstrukci nemyslelo, je zase akustika. Ta je tu příšerná. Na bazénu nemusí být „ani noha" a stejně tam moc hlučí jenom ty přelivové kanálky."

Slyšela jsem, že firma, která nový aquadrom projektovala, nebyla nejšťastnější volbou. Bazény prý dokonce rezivějí…

„Bazény ne. Chlór totiž tomu, co je pod vodou, nic neudělá. Zato škodí chlorové kyselinky, které se usazují na nerezu, který je odkrytý. Ten samý problém mají též na Kladně. Zpětně je to bohužel neřešitelné. Záleží hodně na tom, jak máte nastavenu bazénovou vodu, co dělá a jak pracuje vzduchotechnika, pochopitelně i na tom, jaký se použije nerez, kterého je více druhů."

V Chomutově ale mají ten samý problém a to mají koupaliště nové a nerez kvalitnější.

„Koupaliště není běžná stavba. Prostředí je i díky pravidelným dezinfekčním úklidům velmi agresivní. Věci začínají od projektu. Teď se na všechno dělají výběrová řízení a také se hodně šetří. No a někdy se to nepovede na sto procent. U nás dělala projektovou dokumentaci firma Centroprojekt Zlín, která na tak velkém koupališti předtím nikdy nepracovala."

Takže na aquadromu se vlastně učili.

„Dá se to tak říct. Od té doby sice vyprojektovali dalších dvacet koupališť, ale tohle bylo jejich první. A to nebyla správná cesta. Není to to samé, jako stavět domek. Tady projde denně několik set lidí, ale koupelna to není. (úsměv) Některé chyby a nedomyšlenosti se musely napravit až časem. Například v sauně jsme měli nevyhovující zašupovací stěny ve sprchách, pak tu byl problém se spády. Nebo podlaha. Projektant si sedl a navrhl něco, co sice vypadalo krásně na papíře, ale v reálu pak vidíte, že to jsou nařezané mrňavé kousky dlaždiček, jsou tam samé spáry, nemá to spád a tvoří se kaluže což je nepřípustné a náročné na úklid. To nás stojí hodně peněz a víme, že to nemuselo tak být.

Ale spousta věcí se už napravila. Třeba dveře. Vezměte si, že v mokrých prostorách bývaly vsazeny běžné dveře s rámy ty musely do dvou let ven. Zkoušely se různé druhy, dnes máme konečně plastové, které se jeví jako nejlepší. Doma budete mít funkční sprchu klidně dvacet let, ale tady je i hadice, baterie, ventil záležitost krátkodobá.

Další problém sprchy odsávání, vlhkost, zápach z WC, trápí nás to, ale to už se asi nedá napravit. Chyby se stanou. Člověk může něco myslet dobře, dá si na tom záležet, ale při používání se objeví něco, s čím nepočítal. Jako ve všem. Ale neomlouvám to ani trochu. Vše dnes lze propočítat, musí se také dobře vybírat a pak se chybám dá předejít.

Město si za to může samo, prostě nevybralo nejlépe. Už v té době byly firmy, které měly zkušenosti a uměly by to vyprojektovat, dozorovat, znaly chod koupališť. Kdo a jak to stavěl, to je věc další.

Kupříkladu plány na střechu se předělávaly během stavby. Tam se přišlo na to, že je tam nějaká statická chyba. Tehdy Metrostav na své vlastní náklady raději přidal i táhla, aby to lépe drželo."

To jsou zajímavé technické záležitosti, do kterých běžný návštěvník moc nevidí. A když k tomu přidáte ještě problémy s některými zlobivými lidmi…

„To je bohužel něco, co přišlo s demokracií. Dnes si spousta lidí myslí, že jsme tu banda pucfleků, a že když jsme Technické služby, tak po nich budeme uklízet. Co si budeme povídat, jsou to lidé hloupí. Most má sedmdesát tisíc obyvatel, takže by tady muselo být třicet tisíc těch, kteří by po těch zbylých uklízeli, když jsou to takoví bordeláři."

Všimla jsem si, že na vašich stránkách jste už zrušil i diskusi.

„Vydržel jsem to ale dlouho, ne?" (úsměv)

Skoro tři roky. Obdivuji vaši asertivitu.

„Nedělám si iluze, že lidé budou jenom chválit. Občas se to stane a to mile potěší."

Vy tu máte mezi plavčíky i obdivuhodnou raritu. Velmi svérázného a nekompromisního pána.

„Ano. Podle mne i nejstaršího plavčíka ve střední Evropě, pana Karlovského. Nevím, jak to dělá, ale má dokonalou kondici. Je mu asi pětasedmdesát let a strčí do kapsy i mnoho o padesát let mladších uchazečů o tuto pozici."

Asi to bude v tom umět vybrat dobrý personál.

„Je dost lidí, kterým to vyhovovalo tak, jak to bylo dříve. Plavčík byl „někdo" písknul a lidé buď vylítli z vody nebo tam „zkameněli". Dneska se snažíme nepřekážet slušným a těm druhým vysvětlovat."

A jak to dopadá?

„Bohužel, občas se stane, že „ti druzí" plavčíka hodí do vody."

Prosím?

„Ano, jsou takoví. Třeba v létě na minigolf přišlo pár, asi pětadvacetiletých hochů, ale nesli si sebou i věci na koupání. Upozornil jsem je na to, že tudy se nechodí na koupaliště, kudy mají jít a kde zaplatit. Oni se ohradili, že teď to už přece nebudou obcházet a měli další nepříjemné poznámky. Asi za půl hodiny už se vyvalovali v plavkách na dece. Když jsem k nim znovu přišel, jeden mi drze (vleže) podal peníze, abych mu sám když na tom tak trvám ten lístek přinesl, protože on na to má! To jsou těžké provokace, na které člověk už musí mít fakt hroší kůži."

Co jste udělal?

„Vyřešil jsem to slušně, ale rázně. Lístek jsem mu ale nekoupil, to zas ne.(úsměv)

Často se zabývám myšlenkou, že mi v televizi chybí osvětové pořady s příklady toho, jak se chovat. Dobré by byly i články v novinách a časopisech na tohle téma. Národ je společnost, ale přitom se v té společnosti neumí chovat."

RENÁTA MUŽÍKOVÁ