Jak dlouho se podnikání v oblasti pohřebnictví věnujete?

Samostatně podnikat v oblasti pohřebnictví jsem začala od roku 1992 a v roce 1994 jsem založila firmu Genesis pohřební služba. Byla to vlastně jedna z prvních soukromých pohřebních služeb v okrese Most.

Co vás k tomuto odvětví přivedlo?

Před lety jsem pomáhala svému partnerovi, truhláři, s jeho firmou. Zákazníci po nás začali čím dál tím více požadovat výrobu rakví. Partner se tedy na ně postupně začal specializovat. V té době byly pohřební ústavy státní a výběr rakví nebyl moc velký. Po určité době jsme zakoupili své první auto a začali jsme poskytovat první služby v oblasti pohřebnictví. Já jsem se pak postupně osamostatnila.

Jak veliká je v Mostě konkurence? Je mezi pohřebními službami nějaký „boj" o zesnulé?

„Boj" o zesnulé není v žádném případě. Včetně mě je v Mostě pět firem, zabývajících se pohřebními službami. Se všemi máme nadstandardní vztahy, možná i proto, že všichni dodržujeme kodex etiky a morálky. Dá se říci, že je zde spolupráce skvělá.

Majitelka pohřebnictví Pavlína Svatošová.Každodenní kontakt s truchlícími pozůstalými, kteří se zrovna ocitli v těžké životní situaci, musí být hodně emocionálně náročný. Nevyčerpává vás toto? Jakým způsobem relaxujete?

Samozřejmě, že to na člověka působí, každodenní kontakt s truchlícími pozůstalými, ale také jak vyhovět klientům, a každodenní starost o chod firmy. Mám ale velkou oporu v rodině a to mi hodně pomáhá. Relaxuji jen tím, že jakmile vyšetřím alespoň trochu času, snažím se někam vycestovat a poznávat něco pěkného. Na ostatní záliby bohužel čas nemám .

Když se vžiji do situace člověka, který přemýšlí do budoucna a nechce zatěžovat finančně své příbuzné, je možné si u vás obřad předplatit i několik let dopředu?

Ano, tuto možnost svým klientům nabízíme již několik let. Mohou si objednat pohřeb za ceny dle aktuálního ceníku, platného v den sjednání smlouvy na budoucí pohřeb. Obřad si klient zaplatí a dostane doklad o úhradě pohřbu. Ve smlouvě je sjednáno, že cena je platná i bez ohledu na jakékoliv navýšení cen v budoucnu, kdy k samotnému pohřbu dojde. Klient by pak ale měl o skutečnosti, že smlouvu sjednal, říci svým příbuzným, případně ji může uložit u notáře. Pozůstalí se pak s touto smlouvou dostaví do jedné z našich kanceláří a my pohřeb vypravíme. Klient vlastně může tímto způsobem výrazně ušetřit za tyto služby, a to i několik tisíc korun, jelikož se ceny pohřbů kvůli navyšování cen za energie, materiál, atd., stále zvyšují.

Využívají u vás lidé toto předplacení obřadu?

Ano, tuto nabízenou službu naši klienti využívají. Většinou jsou to lidé, kteří jsou sami a chtějí mít jistotu důstojného pohřbu. Ale využívají ji i ti, kteří nechtějí, aby jejich pozůstalí měli v budoucnu výdaje s vypravením jejich pohřbu.

Nikdy jsem nikde nezahlédla obdobu billboardů či reklamních plakátů supermarketů, které nabízejí akční nabídky. Máte něco takového vy? Mohou u vás lidé získat slevy na obřady?

Pohřební služby ze zákona o pohřebnictví nemohou zveřejňovat žádné ceny. Reklamy samozřejmě využíváme, ale propagujeme jen nabízené služby. Například květinové vazby, tisk parte, rytí uren, atd., ne konkrétní ceny. Naše pohřební služba svým klientům slevy nabízí. V současné době se jedná o částku dva až čtyři tisíce korun z ceny pohřbu, kterou poskytujeme přímo při sjednávání pohřbu O tuto slevu si můžou klienti požádat při sjednávání obřadu v našich kancelářích.

Pořádáte i tzv. „sociální pohřby"? Jak si můžu takový obřad představit?

Pojem „sociální pohřeb" je něco jiného, než co nabízíme svým klientům my. U nás se jedná o nabídku pro sociálně slabé spoluobčany. Jedná se o rozloučení bez obřadu. Pozůstalý, který bohužel nemá dostatek finančních prostředků, aby zaplatil svému blízkému standardní pohřeb, ale chce se s ním důstojně rozloučit, se může na nás obrátit a o tento pohřeb požádat. Cena takovéhoto pohřbu se pohybuje maximálně do částky pěti tisíc korun.

Za jakou cenu nabízíte pohřby s obřadem a pohřby bez obřadu?

Pohřby s obřadem, to znamená včetně parte, květinové výzdoby, stuhy, rakve, žehu a urny, u nás začínají od deseti tisíc korun, ceny pohřbu bez obřadu, tedy včetně parte, rakve, žehu a urny u nás začínají od šesti tisíc korun.

Kde všude nabízíte své služby?

V Mostě máme kanceláře na dvou místech, a to v ul. SNP v prostorách bývalé „Luny" a v ul. Zd. Fibicha, vedle objektu Neprakta klubu. Další kancelář máme v Litvínově, v ul. Podkrušnohorská č. 86 a v Kadani, v ul. Kpt. Jaroše č. 605.

OLGA MARKUZZIOVÁ