Polepšují si hlavně špičkoví řemeslníci. Stačí se podívat do nabídky volných pracovních míst. Svářeč si vydělá i přes 25 tisíc korun, což je nadprůměrný výdělek v regionu a průměrná mzda v Praze. Jedna firma, která hledá na Mostecku řidiče kamionů pro jízdy do zahraničí, nabízí nástupní plat dokonce 30 tisíc korun a výše. Řidič nákladní auta si vydělá na Mostecku polovinu, strojník bagru nebo automechanik i přes 18 tisíc. Učitel nebo geodet začíná na 15 tisících, vědecký pracovník v chemickém či uhelném výzkumu na 22 tisících korunách měsíčně.

Dělníci ve výrobě si obvykle vydělají od 8 tisíc do 12 tisíc korun. Více nabízejí továrny zahraničních společností.

Tradiční řemesla jsou na tom hůře, například pekař nebo prodavač běžně vydělávají pouhých 9 tisíc. Elektrotechnik s vysokoškolským diplomem má i přes 45 tisíc, stavební technik až 30 tisíc korun.

Vyšší výdělky na Mostecku registruje mostecký úřad práce, který vyplácí podporu v nezaměstnanosti podle výše posledního platu. Zatímco v únoru 2007 bralo měsíční podporu vyšší než 11 500 korun pouze osm lidí, letos v únoru to bylo už 22 lidí. Podporu od 9 501 do 10 500 Kč mělo loni v únoru 21 nezaměstnaných, letos ve stejném období dostávalo stejné peníze již 100 lidí.

Dá se ušetřit životem na venkově?

„Jsem přesvědčen, že lidé na vesnici se mají lépe, protože bydlí ve svém,“ sdělil Zdeněk Novotný, starosta Skršína.

Starý dobrý soběstačný venkov, kde si lidé plnili mrazáky masem ze svých chovů, ale mizí. „Ta doba už je pryč,“ říká starosta Bečova Václav Turnovský. Za potravinami se jezdí do supermarketů.