„Byli to skutečně rejsci,“ sdělila Deníku Soňa Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. „Tento případ patří mezi první,“ dodala. „Rejsci jsou rozhodně schopni kabely překousat,“ potvrdil Deníku přírodovědec Jaroslav Bažant.

Po překousání kabelů přestala fungovat signalizace a manipulace na dálku z dispečinku. Řízení musela převzít trvalá obsluha pracovníků ČEZ Distribuční služby, povolaných na osm hodin do rozvodny. Během opravy odborníci prostor deratizovali a položili nástrahy s jedy. Provoz rozvodny nebyl omezen. ČEZ stále dodával elektřinu svým zákazníkům. Optické kabely jsou už v ochranných trubkách. Mají odolat i hlodavcům, myším a potkanům.

Vlastníkem transformovny je dosud město Most. Zaplatí většinu škody.Podle rozpočtů na opravu optických kabelů od firmy Fabricom je cena části města Most 300 tisíc korun a cena části ČEZu, který zařízení provozuje, zhruba 100 tisíc korun.

Pojišťovna městu nepomůže. „Na takový způsob poškození nelze uplatnit pojistku,“ oznámila náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.

 

Více v tištěném Mosteckém deníku