"Farmu v Mrzlicích vlastníme od roku 1998. Postupně zde vybudujeme zázemí pro bydlení a přestěhujeme se. Je to pěkné místo v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Zatím zde máme ustájený mladý skot, krávy jsou na Mostecku," řekl dnes ČTK Rajter. Rozměrné polnosti a 300 kusů dobytka obhospodařuje se dvěma dospělými syny.

Rajter podal společně se sdružením Ekologický právní servis proti výstavbě mexické hliníkárny Nemak v zóně Joseph přes 200 žalob. Stát se nakonec se zemědělcem dohodl na stažení žalob s tím, že vykoupí více než 93 hektarů Rajterových pozemků v sousedství zóny. Stát za ně zaplatil 234 milionů korun, zbylých 26 milionů vyčlenil Most jako vlastník zóny Joseph. Dohoda umožnila její další rozvoj.

Rajterovi rezignovali. "Nikdy jsme nesouhlasili se stavbou Nemaku. Chtěli jsme referendum obyvatel Havraně, to nám zmařili. Podali jsme žaloby na první etapu výstavby továrny i na druhou etapu. Soudy nám daly za pravdu, přesto tovární haly stojí. Nedali jsme souhlas s vybudováním trafostanice, už stojí i ta. Je to boj s větrnými mlýny," uvedl.

Rodina se chtěla z Moravěvsi vystěhovat, nenašla ale adekvátní náhradu. "Tolik pozemků jako my vcelku asi nikdo nevlastní. A pokud ano, tak má zase areály kravínů pronajaté. My ale chceme hospodařit na svém. Farmaření se nevzdáme, je to náš koníček," řekl Rajter ČTK už dříve.

Průmyslová zóna Joseph o rozloze 190 hektarů je první rozvojovou plochou Mostu na zelené louce, společně se státem už zde město proinvestovalo bezmála 380 milionů korun.

Od roku 2003 v zóně působí mexický producent hliníkových hlav a bloků do automobilových motorů Nemak. V závodě za 1,5 miliardy korun chce firma zaměstnat 530 lidí. Nemak se chystá provoz během osmi let rozšířit, investovat až osm miliard korun a vytvořit až 1360 pracovních míst. Od loňského listopadu zde má sídlo i společný podnik, který založila německá pobočka Nemaku s automobilkou Daimler Chrysler.

Stavbu závodu v zóně zahájila firma Recticel, belgický výrobce palubních desek do automobilů. Zájem o pozemky projevil zpracovatel dřeva Europahaus Holzindustries a americká společnost AFSI, jež chce postavit závod na výrobu olejových filtrů pro technické účely a zaměstnat až 180 lidí. Závod na výrobu elektrické energie s využitím biomasy chce v zóně postavit společnost Czech Ecoenergy. Podnikatelský záměr počítá s vytvořením 50 až 60 nových pracovních míst.

Vedení města jedná o umístění závodu v zóně Joseph také se společností Elbel, která je dceřinou firmou italského producenta elektrospotřebičů Candy Elettrodomestici.

Zóna má i novou transformační stanici, v říjnu ji zprovoznila společnost ČEZ Distribuce. Práce na vybudování transformovny začaly loni v květnu, náklady dosáhly 177,4 milionu korun.