„Do přípravy a vybudování Strategické průmyslové zóny Triangle se celkově investovala finanční částka asi 2,2 miliardy korun. Z toho státní dotace činila 1,685 miliardy korun a zbytek pokryl Ústecký kraj ze svého rozpočtu," uvedla krajská mluvčí. Letos kraj dokončí ještě čistírnu odpadních vod za 154 milionů Kč. Podle Hanáčkové nehradí stávající provizorní odkanalizování zóny.

Na prodeji pozemků zatím kraj vydělal 94,6 milionu korun, nakupovaly společnosti Panasonic, Hitachi a Solar Turbines. Ročně tři miliony vydělá kraj za pronájem pozemku pro fotovoltaickou elektrárnu. „Každoročně je investuje do údržby průmyslové zóny, jako je odklízení sněhu, sekání trvalých travních porostů, keřová úprava, prořezávky stromů, hubení náletových plevelů a podobně," uvedla mluvčí.

Od stávajících investorů, kteří jsou nyní v nájmu a jsou s nimi uzavřené kupní smlouvy, kraj očekává příjmy přesahující 168,4 milionu korun. Jsou to společnosti Gestamp Louny, Panattoni, Hargo, JC Interiors a Neturen Czech. „Kraj dále do budoucna očekává příjmy z prodeje volných připravených ploch pro investory o celkové velikosti 180,56 hektaru o celkové hodnotě dle současných ocenění 722,24 milionu korun," dodala mluvčí.

V současnosti jsou uzavřeny smlouvy na pronájem nebo prodej 126,88 hektaru, tedy o něco více než třetina celkové plochy průmyslové zóny. Využívají ji především výrobci autodílů, protože ve vzdálenosti do 300 kilometrů sídlí šest automobilek značek Škoda, Volkswagen, BMW a Audi.

Koncem loňského roku ukončil provoz investor, který zaměstnával v zóně nejvíce lidí. Přes 530 lidí přišlo o práci v továrně společnosti Panasonic. Firma ale chce do zóny přivést nového investora, jenž by fungoval v prostorách, které opustila.

Průmyslová zóna Triangle vznikla na místě bývalého vojenského letiště, odkud operovaly stíhačky MiG-29 žatecké Tygří letky. Podle devět let starých plánů Ústeckého kraje měla stát 1,3 miliardy korun a nabídnout 13 000 pracovních míst. (čtk)