Kvůli pravděpodobnému útlumu těžby odejde podle jejich odhadu asi 1400 z celkových 5500 zaměstnanců skupiny Czech Coal. Redukce půjde napříč profesemi, řekl dnes v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas odborový předák Czech Coalu Jaromír Franta.

"Rok 2011 bude tím, kdy odstartují organizační změny. Během volebního období vlády přijde o práci asi 1400 lidí, do roku 2020 potom celkem 2500 lidí," uvedl. Propouštění podle něj půjde napříč profesemi a odstavovat se budou i jednotlivé technologické celky. Jeden z těžebních strojů už letos v revíru Litvínovské uhelné dosáhl hranice těžebního limitu, čímž podle odborářů přišlo o práci 200 zaměstnanců dolů. Dalších 500 pracovních míst podle nich zanikne mimo těžařskou skupinu.

Největší vlna propouštění se podle Franty čeká kolem roku 2012, kdy se má těžba v lomu Československé armády snížit z ročních pěti milionů tun asi na polovinu. "Doteď se řešil úbytek míst přirozenou fluktuací. Nemáme stopstav, ale vedení nenabírá někoho, koho by za pět měsíců muselo propustit," řekl Franta. Nezaměstnanost na Mostecku činí aktuálně 15,7 procenta; na 315 volných míst připadá 9393 uchazečů. Propuštění horníci by měli podle odborů dostat odstupné ve výši sedminásobku měsíční mzdy.

Firma prý navíc uvažuje o uzavření úpravny uhlí, v níž pracují další stovky lidí. "Podle první varianty programu se uzavře, provozovat ji pro 2,5 milionu tun ročně se nevyplatí. Rentabilní je tak od trojnásobku," řekl Franta. Litvínovské uhlí se potom bude dodávat neupravené, což prý jeho parametry umožňují. "Pokud se nezmění situace, opravdu tomu tak bude," potvrdila ČTK mluvčí společnosti Liběna Novotná.

Narazila tím na situaci okolo územních limitů těžby hnědého uhlí, které v roce 1991 jasně vymezily prostory, kam rypadla smějí a kam už ne. O limitech se opět více hovoří po květnových parlamentních volbách, protože nová vláda se jednoznačně vyslovila pro jejich zachování. Mostecký Czech Coal je v zásadě jedinou ze tří těžařských společností, která s nimi má problémy.

Těžaři zřejmě doufali v to, že parlamentní volby dají věcem jiný směr. "Ano, od předchozí vlády jsme si slibovali, že se narovná právní rámec a že se budeme držet energetické koncepce. Všechno směřovalo k tomu, že dojde ke změnám územních limitů," odpověděl na dnešní tiskové konferenci na dotaz ČTK odborář Jiří Cingr. Místo toho se teď odboráři dohadují s politiky a obviňují je z nepochopení.

Za největšího nepřítele považují poslance Milana Štovička (VV), který proti prolomení limitů dlouhodobě bojuje. I když na dnešní tiskové konferenci odborářů nebyl, jeho jméno znělo nejčastěji.

"Vystupování pana Franty se snaží pouze zastřít skutečnost, že ačkoliv limity jsou platné od roku 1991, představitelé odborů nejednali o jiném uplatnění zaměstnanců v dostatečném předstihu. Ztrátou zaměstnání ohrožují horníky především ti, kteří ignorují takřka 20 let platné rozhodnutí státu o odpisu zásob a postupném útlumu povrchové těžby," uvedl dnes v tiskovém prohlášení Šťovíček. Odboráři prý zneužili propouštění k předvolebnímu boji. Přesně za týden totiž začnou komunální volby a limity budou na Mostecku jejich stěžejním tématem.