Potvrzuje to i mostecká rezidenci Odeon, která je situována v těsné blízkosti obchodního centra Central Most. tam je stále ze stovky bytů necelá polovina neobsazených.

„Lidé, kteří odložili koupi bytů, dnes nakupují s výraznými slevami. Většina starších bytů v nabídce má již plastová okna, rekonstrukci původního bytového jádra má však stále jen asi čtvrtina bytů,“ řekl jednatel společnosti Real Capital Petr Šatra.

Lidé více obnovují koupelny

Podle prodejce koupelen ovšem počet zákazníků na rekonstrukci bytového jádra vzrostl. „Počet zákazníků od loňského roku stoupl, krizi jsme určitě u zákazníků nepocítili, tu jsme pocítili jinde. Přestavba bytových jáder se pohybuje od 80 tisíc výše, může stát i milion záleží co si zákazník přeje,“ sdělila Elena Lambercká ze světa vody.

Podle Jednatele realitní kanceláře ovšem není pravidlem, že ve všech případech rekonstrukce bytu zvedne jeho cenu. „Obecně to cenu může zvednout o sto tisíc, ale je to individuální. Hodně záleží na lokalitě kde je byt umístěn,“ řekl Petr Šatra, podle kterého se ceny bytů na Mostecku po velkém propadu na přelomu roku stabilizují.

Výrazně by měly klesnout již pouze byty v některých sídlištních lokalitách. Rekonstrukce bytu jeho cenu zvedá, ne však do plné výše provedené rekonstrukce,“ dodává Šatra.

Raději opravují vlastní bydlení

S tím, že lidé raději investují do svého, než třeba do bytu družstevního nebo městského, má zkušenost i Jana Bláhová z mosteckého kuchyňského studia Sykora. „Nejvíce si u nás objednávají kuchyně mladí lidé kolem 30 let, kteří se stěhují z bytu do rodinného domu a starší lidé, kteří si již byt koupili. Odkoupený byt si tak chtějí předělat k obrazu svému,“ řekla Jana Bláhová. „Rapidní pokles v prodeji rozhodně nebude. Ohledně privatizace bytů Mostecké bytové předpokládáme další nárůst,“ dodala Bláhová