Městská společnost Mostecká bytová, jejíž majetek byl odhadován na víc než miliardu korun, prodala přes bytová družstva všechny domy schválené v roce 2009 zastupitelstvem k privatizaci. Skončil nejrozsáhlejší prodej domů za nízkou cenu prosazenou ve veřejném zájmu. Například byt 3+1 získal jeho nájemce za 80 tisíc korun.

„Dělali jsme to ve prospěch většiny obyvatel, aby lidé měli dlouhodobě zajištěné důstojné bydlení a mohli se o své domy starat jako správní hospodáři. Že to funguje, je už vidět a mám z toho radost,“ řekl Deníku primátor Vlastimil Vozka.

Tržby Mostecké bytové činily celkem 419 milionů korun. Po odečtu různých položek je zisk 224 milionů. Firma z tržeb uhradila daň z převodu nemovitostí (42 mil.), koupi domu Baťa od města (přes 40 mil.), zálohu na zajištění exekucí majetku několika tisíců dlužníků (20 mil.), provozní náklady, správu a údržbu svých domů, kterých postupně ubývalo. „Část peněz šla na plánované opravy, které byly v daný rok součástí podnikatelského plánu,“ dodal Jaroslav Kudrlička, ředitel Mostecké bytové, která nezaniká.

Osm domů koupila nová bytová družstva, 48 domů získalo SBD Krušnohor. Pokračuje převod bytů do vlastnictví družstevníků. Převedeno je už přes tři tisíce bytů. Lidé je nemohou ihned prodávat na realitním trhu za vyšší cenu a na privatizaci vydělávat. Na byty má totiž pětileté předkupní právo Mostecká bytová.