Truhláři Petrovi z Mostu je 30 let. Na automatech v hernách prohrál půl milionu korun, zadlužil se a byl trestně stíhán. Nevzdal se. Manželku s malým synem nechal doma a odjel pracovat do Manchesteru v Anglii, aby si vydělal a splatil dluhy. Začátky byly těžké. Dělal pomocné práce, zhubl 14 kilo. Ale vydržel a uspěl. Dělá na stavbách.

„Já měl ohromný štěstí. Po patnácti měsících mám stálou práci u Angličanů, služební auto, dobrou partu a peníze. Šéf chce, abych nastoupil do školy, aby šel můj benefit nahoru,“ říká Petr v rozhovoru pro Vězeňský občasník, který vydává mostecké občanské sdružení Mosty - sociálně psychologické centrum.

Na skutečném příběhu Mostečana Petra sdružení ukazuje, že šanci začít nový, důstojný život mají i lidé na samém okraji společnosti. Podle Petra si elektrikář může v Anglii vydělat 700 liber týdně, zedník tisíc liber.

Podle ekonomů neexistuje paušální odpověď na to, zda se práce v zahraničí vyplatí či nikoliv. Obecně lze ale říci, že už není zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety.

„Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto: pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny. Střádat si cizí peníze a pak je směnit po několika letech najednou je naprosto nevýhodné,“ řekla Deníku ekonomka Markéta Šichtářová.

Nejvíc Čechů za hranicemi vydělává v eurech. Česká koruna posiluje vůči euru nominálně o tři až čtyři procenta za rok. „Za několik let mohou mít proto lidé velký ušlý zisk, pokud budou se směnou eur na české koruny vyčkávat,“ dodala Markéta Šichtářová. V poslední době u nás navíc rostou platy výrazně rychleji než v zahraničí. Sice máme vyšší inflaci, ale i přesto dochází ke sbližování mezd.

Prognózy říkají, že do roku 2035 se naše platy vyrovnají se západním Německem. S některými zeměmi eurozóny dokonce dříve.
„Velmi také záleží na tom, v jakém oboru člověk pracuje. Obecně lze říci, že nejvíce peněz se dá vydělat v oboru služeb. V zahraničí se totiž za služby platí mnohem lépe než u nás,“ vysvětlila Markéta Šichtářová.

Naopak už se tolik nevyplatí pracovat na manažerských postech nebo v oboru IT, tam už mzdový rozdíl tak velký oproti naší zemi není.
„Dalším faktorem, který významně ovlivňuje otázku práce v zahraničí je konkrétní stát. Nejvíce Čechů pracuje ve Velké Británii. To ale ani není tak z důvodu nejvyšších výplat, jako spíše kvůli snadnému přístupu k práci. Británie má v Evropě nejliberálnější pracovní politiku,“ dodala Markéta Šichtářová.

Martin Vokurka a zpravodajové Deníku