Mladý dlaždič David Kefurt neměl práci. Teď buduje první chodník k napouštěnému jezeru Most. Politici věří, že nové cesty postupně zalidní jezerní pustinu, oživí místní ekonomiku a sníží nezaměstnanost. Jenže Kefurt, který se živí rukama, patří k pesimistům. „Je špatná doba a bude ještě hůř,“ říká bývalý nezaměstnaný.

Má oprávněný důvod k obavám. Boj s chudobou a prací načerno v Mostě vázne. Deník zjistil, že radnice zajistí dlouhodobě nezaměstnaným práci při svých veřejných zakázkách až od podzimu. A to přesto, že zastupitelé schválili plán pomoci už v březnu. Závazku, aby na každé větší stavbě placené městem našlo obživu nejméně deset procent nezaměstnaných z celkového počtu pracovníků, unikla i čtvrtmiliardová rekonstrukce sportovní haly. Největší stavba, která má začít v červnu a trvat 14 měsíců, mohla uživit část nezaměstnaných dělníků ze Stovky či Sedmistovek, kteří berou léta dávky.

Město stavební firmu vybralo minulý týden. Při výběrovém řízení se s podmínkou, aby stavbaři povinně nabrali nezaměstnané z úřadu práce, nepočítalo. Mlčí o tom i návrh smlouvy. Zastupitelé totiž schválili, že radní mají novinku vložit do směrnic o zakázkách až v říjnu. Udělat u haly výjimku je podle radních nemožné. „Je to citlivá záležitost. Podmínku nestihneme do smlouvy včlenit,“ řekl Deníku primátor Vlastimil Vozka. Jeho náměstek Luboš Pitín dokonce uvedl, že rekonstrukce haly nesouvisí se schváleným plánem Lokálního partnerství, který město k úpravě zakázek zavazuje. Náměstkyně Hana Jeníčková Deníku řekla, že novinku chce město vyzkoušet nejprve při rekonstrukcích v sociálně vyloučených lokalitách.

Odborníky z úřadu práce, kteří plán spoluvytvářeli, postup města překvapil. Domnívali se, že nezaměstnaní dostanou při opravě haly šanci. Podle ředitele úřadu Oldřicha Malého mohl Most vše řešit mnohem dřív. „Když jsem býval před pěti lety místostarostou Meziboří, tak už tehdy firmy, které získaly od Meziboří zakázku, musely zaměstnat místní obyvatele, nejlépe ty, kteří neměli práci,“ řekl. Malý věří, že Mostu pomohou sami stavbaři: když bude práce, naberou lidi i bez radnice.