Než napočítáte do šedesáti, má Václav Kříček upletenou pomlázku. Hodovačky z košíkářské vrby splétá na Prvním náměstí v Mostě, kde se nyní konají velikonoční trhy. Každý rok plete na zakázku i pomlázky čtyřmetrové.

„Prodej pomlázek mám jako řemeslo, ale musím to brát i jako koníček. Jen pomlázky by mě neuživily,“ říká prodejce Václav Kříček, který hodovačky tvoří od čtyř let. „Jezdím i do škol, kde učím plést děti,“ dodává Kříček.

V neděli se na Prvním náměstí může hodovačky naučit plést i široká veřejnost. „Kdo si zakoupí proutí a bude mít zájem, toho naučím pomlázku uplést,“ nabádá Kříček.

Nákupy velikonočního sortimentu Mostečané odstartovali naplno. V ulicích centra Mostu se to na Velký pátek hemžilo lidmi se zakoupenými pomlázkami, markety byly plné k prasknutí.

„Koupila jsem pomlázku pro mého syna,“ říká jedna z mnoha lidí držících v ruce pomlázku Vendula Maršíková.

„Já si pomlázku pletu svou, z osmi i z devíti proutků, není nad to si ji udělat sám,“ sdělil Jaromír Peroutka.

Z deseti oslovených mužů si letos sami pomlázku upletou čtyři. Ostatní si hodovačku koupí. Hodovačky se v centru města pohybují od patnácti korun do sta. Záleží ovšem na velikosti. Za sto korun už na trhu prodávají hodovačku dvoumetrovou.

„ Měli jsme na prodej i dvouapůlmetrovou, ale ta byla hned pryč,“ uvedla včera prodavačka ze stánku na náměstí.

„Není nad klasickou českou hodovačku, upletenou z vrbového proutí, oproti asijským pomlázkám, které jsou dělané z ratanu,“ vysvětlil prodejce Kříček.

V období Velikonoc nejdou na odbyt jen pomlázky, v marketech dramaticky roste zájem o vejce.

„Očekáváme, že zákazníci v prodejnách koupí téměř patnáct milionů kusů vajec. Jen pro srovnání: za stejné časové období mimo Velikonoce se prodej vajec pohybuje kolem 2,5 milionů kusů,“ uvedl Libor Kytýr, ředitel komunikace prodejen Albert.