Podle majitelů servisů ale nejvíce řidičů přijde zase na poslední chvíli, Češi jsou prý takoví. Proto se jim snaží vyjít vstříc, často i prodlužují pracovní dobu, zjistila ČTK.

Podle Ladislava Husárika, který provozuje pneuservis v Ústí nad Labem, si většina řidičů vozí pneumatiky svoje. Buď objednané z internetových obchodů nebo z předchozích let. Že se lidé snaží ušetřit, potvrzuje i provozovatel pneuservisu v Mostě Jaroslav Šrotýř. „Upozornil jsem pána, že pneumatiky, které chtěl dát na auto, mají nižší vzorek, než jsou předepsané čtyři milimetry. Odpověděl mi, ať je tam dám, že to policistům když tak nějak vysvětlí,” řekl Šrotýř. Přitom za sjeté zimní pneumatiky hrozí pokuta stejná jako za nepřezuté auto, až 2000 korun.

Zatím pneuservisy nápor zákazníků stíhají. Pokud si nevybírají dobu, kdy chtějí přijet, objednávají už na druhý den. Největší nápor očekávají ale až poslední říjnový týden. Někteří řidiči podle Šrotýře o nové zákonné povinnosti stále ještě nevědí.

Mnoho pneuservisů v kraji ke konci října prodlouží pracovní dobu, pracovat budou o víkendu nebo ve svátek 28. října. V Mostě budou mít v pracovních dnech otevřeno až do půlnoci, takový čekají zájem. Jinde budou přezouvat, dokud budou zákazníci. Za práci po konci běžné otevírací doby si ale zákazník někde bude muset připlatit.

Přezouvání automobilu na zimní pneumatiky je povinné až od letošního roku. Dosud byly v Ústeckém kraji povinné jen na 33 úsecích silnic, většinou nižších tříd v horských oblastech. „Zimní guma je měkčí, má zimní lamely, a proto je bezpečnější,” vysvětlil Husárik, proč je dobré auto přezout, i kdyby to povinné nebylo.