Havárie v jaderné elektrárně v Japonsku postiženém zemětřesením ovlivní debatu o těžbě uhlí na Mostecku, kde limity chrání Horní Jiřetín. Naznačil to poslanec za Ústecký kraj a bývalý předseda vlády Jiří Paroubek z opoziční ČSSD. Deník se ho na tiskové konferenci v Mostě věnované nezaměstnanosti zeptal, zda po volbách změnil svůj názor na limity těžby.

„Tvrdil jsem, že by se měla zahájit diskuze. A to říkám i teď, kdy se otevírá nová diskuze o jaderné energetice v souvislosti s událostmi v Japonsku,“ sdělil Paroubek.

Plánované testy německých jaderných elektráren podle Paroubka svědčí o tom, že se v Evropě může přehodnocovat budoucí role jádra: případný útlum jeho využití pro výrobu elektřiny by zřejmě zvýšil zájem o uhlí, které je třeba i k výrobě tepla. „Je o tom třeba diskutovat i s veřejností. Faktem je, že pokud se limity neprolomí, už letos přijdou o práci první horníci. V příštích roce jich budou stovky,“ uvedl Paroubek.

Vladimír Buřt, obhájce limitů a místostarosta Horního Jiřetína, odmítá spekulace vyřčené Paroubkem. Podle Buřta se letos bude o uhlí, jádru a dalších zdrojích energie hodně diskutovat, ale ne v souvislosti s Japonskem, ale kvůli připravované aktualizaci státní energetické koncepce. „Jsem pro to, aby se jaderné elektrárny dále využívaly,“ sdělil Buřt s tím, že pouhé prověřování jejich bezpečnosti nelze spojovat s uhlím pod Horním Jiřetínem.

„Na japonské tragédii a s ní související vyvolané panice mohou nepřímo ekonomicky profitovat výrobci energie z jiných než jaderných zdrojů,“ říká místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková. Zpochybnění spolehlivosti jádra podle ní posílí i poptávku po budování záložních zdrojů.

Nevládní ekologické organizace Greenpeace a Kořeny v úterý upozornily, že uplynula lhůta, kterou měli vybraní ministři k podání připomínek k tzv. Zprávě o aktualizaci státní energetické koncepce. Materiál předkládá ministr obchodu a průmyslu Martin Kocourek (ODS). Aktivisté tvrdí, že pokud by materiál prošel bez připomínek a vláda následně schválila Kocourkem navržené usnesení, posvětila by v rozporu se svým programovým prohlášením a koaliční smlouvou prolomení platných ekologických limitů těžby hnědého uhlí.