Druhá fáze projektu „Vzdělávejte se“ byla odstartována teprve minulou středu. „Je o něj opravdu velký zájem. Momentálně zaměstnavatelé konzultují poslední podrobnosti před podáním žádosti. Prozatím ještě nebyla uzavřena žádná dohoda,“ konstatovala včera Hana Drncová, vedoucí oddělení politiky zaměstnanosti ústeckého úřadu práce.

Jsou to právě úřady práce, kde mohou zaměstnavatelé žádat o příspěvek. Protože jde o protikrizový projekt, má pomoci těm zaměstnavatelům, kteří kvůli hospodářské krizi nejsou schopni přechodně přidělovat zaměstnancům práci. Mohou je poslat učit se. Stát uhradí ze svého rozpočtu a z Evropského sociálního fondu samotné vzdělávání a cestovné.

Náhrada mezd až 24 tisíc korun

Firmy mohou získat také peníze na mzdy a náhradu mez těch zaměstnanců, kteří se vzdělávacích kurzů účastní – pokud je firma v režimu částečně nezaměstnanosti (§209 zákoníku práce). Zaměstnavatel může na jednom úřadu práce získat až půl milionu korun, na jednoho zaměstnance až 24 tisíc korun měsíčně. „Případné poskytnutí vyššího příspěvku nad uvedený limit posuzuje ministr práce a sociálních věcí,“ konstatuje Štěpánka Filipová, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

Po dotaci sahají velké i malé firmy

Poslat zaměstnance učit se, když pro něj není přechodně dost práce, přitom zajímá firmy bez ohledu na velikost. Krize si nevybírá a odbyt se snížil téměř všem.

„Víme o této možnosti,“ sdělil mluvčí největší ústecké firmy Spolku pro chemickou a hutní výrobu Zdeněk Rytíř. „V první fázi jsme nežádali, tentokrát o tom uvažujeme.“

Také Josef K. (celé jméno nechtěl zveřejnit), který podniká v oblasti malovýroby nábytku, o projektu slyšel a zaujal ho. „Mám jen dva zaměstnance, ale bez jednoho bych se teď na chvíli obešel, takže poslat ho naučit se něco nového by bylo ideální,“ sdělil.

Poslat zaměstnance raději učit se než ho propustit je pro firmy výhodnější, protože tak nepřicházejí o zaučené a často kvalifikované lidi. Každý zaměstnavatel ví, že nový pracovník většinou znamená spoustu starostí.

Ostatně stejně lákavá je možnost zůstat zaměstnán a vzdělávat se než přijít o práci i pro samotné zaměstnance.
„Já bohužel už o práci přišel, škoda, že zaměstnavatel nevyužil této možnosti,“ uvedl Karel Pokorný, který pracoval jako skladník u jednoho obchodního řetězce. Raději by se prý přeškolil i na jinou práci, než zůstal docela bez ní.