Most - Mostečanka Martina Križanová se domnívá, že v Mostě by se uživily další velké obchody. „Mně tu chybí Globus,“ říká. Podle ní hypermarkety Kaufland a Tesco nenabízejí úplně nejlevnější zboží a další konkurenční hypermarket by ceny mohl ještě víc snížit. „Mohlo by tu být KFC,“ dodává Jaroslav Pospíšil.

Oba řekli svá přání v době, kdy ve městě vzniká několik nových komerčních provozoven. Nestaví je zahraniční řetězce, ale většinou místní podnikatelé. Stavbařům se podařilo velmi rychle zastřešit a opláštit novostavbu vedle Baumaxu, v níž mostecká firma RAD.CZ vytvoří obchodní sportovní centrum. Firma má zatím prodejnu v nájemních prostorách Business centra naproti Prioru.

Na okraji Sedmistovek, vedle budovy VZP, si podnikatel Josef Dibďák nechává stavět středisko obchodu a služeb. Konstrukce má už dvě podlaží. Budovu protne krytá pasáž, která spojí sídliště Sedmistovky se zastávkou u 14. základní školy. Níž, směrem k Lajsníku, stojí dokončená stavba budoucího školicího střediska České stomatologické akademie. Bude z větší části sloužit k postgraduálnímu vzdělávání českých zubařů. „V objektu bude i stomatologická ordinace pro veřejnost,“ sdělil prezident akademie Tomáš Košumberský. Také toto středisko se má otevřít v příštím roce.

Dost lidí se často podivuje, proč vznikají nové obchody, když v Mostě je řada opuštěných nebo nevyužitých budov. Jedním z mála pozitivních příkladů, jak z prázdného a zdevastovaného objektu lze udělat novou prodejnu je bývalý supermarket Albert v centru města. Po rekonstrukci v něm už tři měsíce sídlí prodejna nábytku. „Lidé si k nám našli cestu. Někteří se svěřují, jak jsou rádi, že už tu nestojí zchátralá budova a že si v pěkném prostředí mohou koupit nábytek,“ říká vedoucí Jaroslava Solovič.

Podle Mostečanky Miluše Antolové si však kvalitní a dražší věci většina lidí stejně nemůže dovolit, a proto je prý zbytečné stavět v Mostě obchody s luxusnějším zbožím. „Lidé v Mostě upřednostňují levné věci,“ konstatuje.