U úřadu práce se baví o práci dva muži. Jeden z nich je Rom. „Na Mostecku je nejvyšší nezaměstnanost,“ vysvětlí Rom tomu druhému, proč se nějaký flek těžko hledá. Pak se rozejdou. „Ten práci shání, já ji mám. Myslím, že si ji udržím,“ říká 51letý pomocný stavební dělník Karel Mucha z Chánova. „Když někdo práci chce, tak si ji najde. Já byl ale kdysi taky nezaměstnaný. Dva tři roky. Bylo to těžké období,“ přiznává.
Podobně se teď cítí další stovky lidí. Během devíti lednových dní se zaevidovalo 446 nezaměstnaných. Podle úřadu se však žádné drama nekoná. Ani první novoroční týden prý nebyl ničím výjimečný. „Nový zákon o zaměstnanosti ovlivnil počet nově evidovaných lidí jen minimálně,“ sdělil Oldřich Malý, ředitel úřadu práce. Ten očekával na přelomu roku větší fronty kvůli zpřísnění zákona o zaměstnanosti.
Novým trendem je rostoucí počet lidí, kteří se evidují až po třech dnech po ukončení pracovního poměru. „Lidé začínají být k evidenci úřadu práce laxní. Dříve víc dbali o to, aby jim poslední zaměstnání navazovalo bez proluk na evidenci. Dnes přichází i několik týdnů po ukončení pracovního poměru,“ sdělil vedoucí odboru poradenství a zprostředkování zaměstnání Jiří Pánek. Evidovat se není povinnost, ale nezaměstnaní „na volné noze“ nemají podporu a musejí si sami hradit zdravotní pojištění, jinak jim vznikne dluh. Pokud si neplatí ani sociální pojištění, budou mít ve stáří nižší důchod.
Další firmou, která úřadu oznámila propouštění, je ČEZ Distribuční služby. Od dubna zruší v části Ústeckého kraje místa až 158 lidem. Většina jich dostane výpověď až po odmítnutí jiného nabízeného místa ve firmě.