„Čím lépe umíte cizí jazyk, tím větší šanci máte," vysvětluje v davu Leona Bláhová, euresporadkyně z krajské pobočky úřadu práce. Proč je většina cizích zaměstnavatelů neoblomná? Protože chtějí, aby i dělníci uměli komunikovat, chápali předpisy a nenadělali škody. „Například v těžkém průmyslu jsou kladeny vysoké nároky na bezpečnost," upozorňuje Paula Thinnes z holandské personální agentury FridayEuroTech.

Angličtina je Čechům v Německu obvykle k ničemu, pokud se nejedná o vyšší post u nadnárodní firmy či o velmi specializované profese.

Na burze to zkoušejí i mladí lidé. „Tady na severu Čech práce není," shodují se Tereza a Nikola. Už jsou dva roky po škole. Na burze nehledají svůj obor. Říkají, že jim je jedno, kdo je zaměstná. „Hlavně, že bude práce," prohlásí Nikola.

Předchozí dvě burzy se konaly v Ústí nad Labem. Další by tam měla být 12. září. Most byl vybrán, protože je tu nejvyšší nezaměstnanost v kraji. Práci nabídla dvacítka firem a personálních agentur. Akci pořádaly český a saský úřad práce a poradenská síť Eures.