Podle ní jsme na globální vlivy citliví, protože většinu potravin dovážíme. Není proto nic divného, že se k nám přenáší například problémy s nedostatkem rýže. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat,“ konstatuje ředitelka Next Finance.

Odhady, kdy by se růst cen potravin měl ve světě zastavit, se různí. Některé hovoří o třech a některé dokonce o deseti letech. „Já bych ale v tomhle ohledu byla poněkud optimističtější,“ říká Markéta Šichtařová. „Cena potravin je provázaná s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousty věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“ Vzhledem k tomu, že by dolar měl začít výrazněji posilovat koncem roku, mohl by současnému zdražování dojít dech už za pár měsíců.

Zdražování příliš nepocítí ten, kdo využívá slevy. Mostecké Tesco nedávno prodávalo housky za „socialistických“ 50 haléřů. V Lidlu stála houska 80 haléřů. Lidé mohou stále těžit z konkurenčního boje husté sítě obchodů, který u potravin sráží, alespoň přechodně, ceny na nejnižší možnou mez. Výhodný nákup se dá pořídit návštěvou dvou tří obchodů nebo čtením propagačních letáků. Pak stačí vybrat nejlevnější zboží.

Deník včera prošel tři větší prodejny. HyperAlbert prodával chleba za 17,80 Kč/kg, máslo za 24,90 Kč, polotučné mléko za 15,90 Kč/l, banány za 29,90 Kč/kg a rohlík za 2,50 Kč. Delvita-Billa měla dražší pouze banány a chleba. Plus měl dražší chleba, ale zase lákal na výraznou slevu mléka, litr stál 11,90 korun. Banány nabízel za 23,90 korun.

Kdo nelpí na špičkové kvalitě, ušetří i na oblečení. Na včerejším trhu v centru Mostu stála například podprsenka 55 korun a bavlněné kalhotky 15 korun. To je méně než nabízela krytá asijská tržnice. „Je to výhodné. V běžném obchodě stojí podprsenka několik set korun,“ řekla u venkovních stánků jedna ze zákaznic.

(vj, vok)