V lednu mělo Mostecko 8 735 nezaměstnaných. Teď jich je přes devět tisíc. Volných pracovních míst ubývá.

„Sháním práci jako překladatel. Umím německy, anglicky, polsky, rusky a domluvím se i španělsky, řecky, italsky, norsky a přes internet se učím welšsky,“ říká účastník Porty Gangster Vávra z Chomutova. To je umělecký pseudonym, pod kterým píše i hudební recenze.

Z kavárny vyběhnou dva mladíci. Podají slepci teplý nápoj a do plechovky vysypou hrst drobných. Kytarista Vávra děkuje. „Řeším osobní finanční krizi,“ svěří se bývalý programátor a telefonista.

A začne opět hrát.

V podobné situaci je na Mostecku 9 076 nezaměstnaných. Právě tolik jich koncem února registroval mostecký úřad práce. Míra nezaměstnanosti stoupla za jeden měsíc o necelé jedno procento na 14,72 %.

Během února oznámilo nezaměstnanost 1 014 lidí, o 415 více než před rokem.

Čekalo je nemilé překvapení. Klesl počet volných míst. V lednu jich úřad práce nabízel 738, v únoru jen 591.

„V uplynulém měsíci neexistovala žádná firma, která by nabírala větší počet zaměstnanců,“ sdělil Jaroslav Kunc, analytik úřadu.

Propouštělo se. Nejvíce v továrně IPS Alpha u Žatce, kde skončilo padesát obyvatel Mostecka. „Lidé se bojí dalších výpovědí, i když by dostali pětiměsíční odstupné,“ řekl Deníku jeden z Mostečanů, který výpověď nedostal a nemusel po půlnoci odjet z továrny autobusem za asistence ochranky.

Firmy naštěstí hromadně nekrachují. Kdo má potíže, raději omezuje provoz.

„Stále neexistuje jeden většinový zdroj nezaměstnaných. Na celkovém počtu evidovaných uchazečů se podílejí desítky firem,“ uvádí aktuální analýza úřadu. „Nejvíce na současnou situaci na trhu práce doplácejí lidé se zdravotními handicapy,“ tvrdí Ivana Matuščinová, odbornice na trh práce. Na Mostecku je 1 118 zdravotně postižených. Málokdo je zaměstná.

Zpěvák Vávra říká, že vystudoval zahraniční obchod na vysoké škole ekonomické. A přesto musí o obživu bojovat už třináct let jako pouliční kytarista. Se skupinou slepých muzikantů jezdil hrát i do Rakouska a Německa.

„V České republice nám občas nadávají do žebráků, ale v Německu jsme považováni za podnikatele,“ tvrdí