Mostecká radnice, která vždy tvrdila, že je bezmocná proti rozšiřování hazardu, několik let pronajímá své prostory u bloku 100 k provozu hracích automatů. Městem nepřímo podporovaná herna sídlí v podchodu u tramvajové zastávky, kde bývalo veřejné WC.

Paradoxem je, že poblíž herny pracuje městem dotovaný klub menšin, kde sociální pracovníci zachraňují romskou mládež před kriminalitou, drogami, lichvou a gamblerstvím. Sídliště patří mezi lokality se zvláštním úředním a policejním dohledem. Je na vládním seznamu rizikových obytných zón ČR, kde podle odborníků hrozí vznik chudinských ghett.

Na nepořádek a hluk u herny si stěžovala veřejnost. Oprávněnost kritiky potvrdila městská policie. Radní proto minulý týden rozhodli, že město ukončí nájemní smlouvu se společností, která hernu provozuje. Radnice uznala, že své prostory může využít jinak než k zisku z hazardu. „Uvažujeme o tom, že tam přemístíme služebnu městské policie,“ sdělil Deníku náměstek primátora Luboš Pitín.

Rušení herny je výjimečný případ, protože město využilo práva vlastníka nemovitosti. Radnice sice teoreticky může snižovat počet automatů i v soukromých budovách zamítáním žádostí o povolení k jejich provozu nebo regulační vyhláškou, ale nedělá to. Volí menší zlo – raději toleruje obyčejné hrací automaty, které má pod kontrolou a ze kterých má milionové příjmy, než aby riskovala masové rozšíření videoloterijních terminálů, na které žádná obec ani zákon nemůže.

Terminály, které hazard více podporují, se už loni objevily u jedné z mosteckých škol. „Nemohli jsme tomu zabránit,“ řekl náměstek primátora pro školství Jiří Kurcin.