Podniky, kde Mostečané utrácejí peníze na automatech, VLT a ruletách, musejí být téměř neviditelné. Novou vyhlášku k omezení propagace her pro dospělé schválilo zastupitelstvo. Podle něj se jedná o republikový unikát.

Jaké novinky zavádí? Herny a kasína musejí mít neprůhledné výlohy, okna i dveře, aby tam nikdo zvenčí neviděl. Provozovna může použít ve svém názvu slovo „herna“ či „kasino“, ale jen jednou. Název provozovny nesmí být vyšší než 20 centimetrů. Každé další označení nesmí být pojato jako reklama. Na budově, ve které je provozovna, nesmí být žádné zařízení související s hraním, například displej informující o stavu hry a výši možné výhry. „Blikátka musejí pryč,“ prohlásil ekonomický náměstek primátora Karel Novotný.

Cílem vyhlášky je ochrana sociálně slabých, snadno ovlivnitelných či duševně nevyzrálých lidí před důsledky hazardu a předcházení negativním společenským jevům. Politici tvrdí, že mohou být na herny tak přísní. Odvolávají se na zákon o obcích. Podle něj lze omezovat vyhláškami činnosti, které mohou narušovat veřejný pořádek nebo jsou v rozporu s dobrými mravy. Most konzultoval novinku s ministerstvem vnitra.

„Mám radost z toho, že se v Mostě něco děje,“ reagoval bývalý gambler a aktivista Petr Kohout, ze kterého závislost na automatech udělala invalidu a který zahájil v ČR další přednáškové turné po školách, v nichž varuje před nebezpečností hazardu.

Vzniku vyhlášky předcházelo v červnu setkání primátora Mostu Vlastimila Vozky se zástupci heren a kasín. Z 51 pozvaných jich přišlo 16. Podle primátora nikdo neměl s vyhláškou větší problém.

„O tom, že se chystá, jsme věděli a rozhodnutí města jsme povinni respektovat. Vyhlášku ještě dáme posoudit našemu právníkovi. To je běžný postup,“ sdělil Deníku Milan Loukota regionální ředitel společnosti Bonwer Win.

Vyhlášku schválili zastupitelé 8. září, čeká se ještě na podpisy. Začne platit dva týdny po vyhlášení, tedy zřejmě od počátku října. Herny a kasína budou mít pak tři měsíce čas, aby se vyhlášce přizpůsobily.

Primátor věří, že to udělají. V opačném případě radnice hazard ve vybraných ulicích totálně zakáže a firmy by musely herny a kasína zavřít. Město by tím ale přišlo o milionové zisky z místního zdanění hazardu.

Vyhláška neomezuje běžnou reklamu na veřejném prostranství. Herny se mohou stále prezentovat třeba na plakátech u silnic nebo na sousedních budovách. Když je herní automat v běžné hospodě, neplatí pro ni limit „20 cm“ a zneprůhlednění výlohy. Hraní ale nesmí být vidět z veřejného prostranství.