Mostecké vinné révě se na prosluněných svazích daří, ale radnice Slunce odmítá.

Zatím.

Město se soustředí na závady ve zchátralých budovách (sportovní hala, knihovna, Repre, školy) a shání peníze na velké opravy. Využití šetrných zdrojů energie je hudbou budoucnosti.

Deník zjistil, že radní před časem jednali o nabídce umístit solární panely na jednu ze základních škol v Mostě.

A výsledek?

Neschváleno kvůli vysokým investičním nákladům a příliš dlouhé návratnosti .

„V této době škole raději opravíme za deset milionů korun střechu, než ji pokryjeme panely,“ řekl Deníku Luboš Pitín, ekonomický náměstek primátora.

Vedení radnice přiznává, že zdědilo budovy v zanedbaném stavu. Proto je prioritou stavební obnova. „Raději teď dáme peníze do oprav budov. Solární panely mohou poté následovat,“ uvedl Pitín.

Ani v bohatší Praze se solární panely pro výrobu tepla, elektřiny a ohřev vody na střechách téměř neobjevují. Alespoň co se veřejných budov týká. Důvody jsou stejné jako v Mostě. V metropoli se navíc přidávají obavy ze zákazu panelů památkáři.

Zatímco Most kvůli úsporám energie investuje ve školách pouze do zateplení a výměny oken, některé pražské obvody zařazují do větších akcí i Slunce. Sluneční elektrárnu má několik škol ve Stodůlkách a Nových Butovicích.

Fotovoltaické panely by mohlo mít i mostecké divadlo. Vzorem je Národní divadlo. Jemu chladicí čerpadla, solární panely nebo tepelné kotle šetří ročně přes šest milionů korun.

Na Mostecku se snaží finančně motivovat neziskové organizace k úsporám tepla, vody a elektřiny společnost United Energy, provozovatel komořanské teplárny. O firemní Grant Pohoda letos požádalo 22 organizací s 27 projekty v celkové výši 8,8 milionů korun. Komise vybrala 12 projektů, mezi které rozdělí 1,1 milionu. Firma uhradí až 80% nákladů. Dříve podpořené organizace hlásí mecenáši velké úspory. „Například obecně prospěšná společnost Energie, která provozuje v Meziboří Domov se zvláštním režimem a chráněné dílny, ušetřila výměnou čerpadel za energeticky úsporná během tří měsíců šedesát tisíc korun,“ řekla mluvčí United Energy Miloslava Kučerová.