Podle průzkumu operátora čtyři z pěti obyvatel Ústeckého kraje vlastnili ve svém životě minimálně tři mobilní telefony a více. Ačkoli většina lidí ví, že by se vysloužilé mobilní telefony neměly vyhazovat do běžných popelnic, pouze šest procent lidí z Ústeckého kraje odnese staré zařízení k ekologické likvidaci. Z deseti oslovených Mostečanů dosloužilý mobil nechal ekologicky zlikvidovat pouze jeden.

Lidé mobily netřídí

„Mám třetí telefon, předchozí jsem vyhodil do popelnice,“ řekl včera Pavel Novák z Mostu.

„Měla jsem celkem tři telefony. Jeden z nich mám doma a jeden jsem asi někomu darovala,“ sdělila Mostečanka Vlasta Tychtlová.

„Podle statistik u nás lidé mobily prakticky netřídí,“ uvedl před časem Jan Vrba z kolektivního systému Asekol, což je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Recyklovat lze až osmdesát procent mobilního telefonu.

„Zatímco zejména drahé kovy pro použití v telefonech se musí náročně těžit, recyklací se dají získat mnohem levněji a šetrněji ve vztahu k přírodě. Například těžba jednoho gramu zlata generuje téměř tři tuny odpadu, přičemž stejné množství lze získat recyklací pouhých devětadvaceti mobilů. Recyklace ochrání přírodu před jedovatými látkami jako olovo, arsen nebo šestimocný chrom,” uvedl v tiskové zprávě Jan Vrba.

Prodejci recyklují

Z deseti oslovených Mostečanů se přece jen ekolog našel. „Doposud jsem měla tři mobilní telefony a odnesla jsem je do tříděného odpadu, přesněji do prodejny v Tescu,” sdělila včera Mostečanka Lenka Malovcová, která dodala, že k třídění odpadu vede i svou dceru.

„Lidé k nám mohou nosit staré telefony, mi je posíláme do Prahy, kde je ekologicky zlikvidují. Telefon může přinést kdokoliv a zadarmo ho přijmeme,“ sdělila Renata Mikolášková z prodejny mobilních telefonů Space z obchodního domu Tesco.

„Možnost vrátit vysloužilý mobil na našich prodejnách nabízíme již šestým rokem,“ říká Přemysl Filip, manažer společenské odpovědnosti jednoho z telefonních operátorů. „Každoročně pořádáme akce, při kterých zákazníky k recyklaci mobilů motivujeme drobnou odměnou. Letos jsou to šperky z recyklovaných materiálů.“ dodal Filip.