Ministerstvo v souhlasném stanovisku vypočetlo téměř padesát podmínek, které musí ČEZ při přípravě, výstavbě a provozu elektrárny dodržet. Musí například vybrat technologie omezující emise, vybudovat protihluková zařízení, aby v tomto ohledu nový zdroj neobtěžoval obyvatele blízkých Počerad, Volevčic a Polerad.
„Z důvodu hnízdění vlaštovek obecných a jiřiček obecných je podmínkou souhlasného stanoviska demolice objektů v době mimo dobu jejich hnízdění,“ uvádí se v dokumentu ministertsva s tím, že ochránit a případně převézt jinam se mají také obojživelníci, kteří se vyskytují v technologických nádržích elektrárny.
Proti výstavbě nové elektrárny je vedení Ústeckého kraje, podle kterého přinese více škodlivin v ovzduší. Kvůli tomu požadovalo uzavření jiné elektrárny v regionu.
Ministerstvo v souhlasném stanovisku vypočetlo roční limity emisí u vybraných látek, které mohou dohromady produkovat nová paroplynová a současná hnědouhelná elektrárna v Počeradech.
„Každoroční přehled emisí bude na vyžádání doložen úřadům státní správy a obcím, které o tento přehled požádají. Zároveň bude zachován imisní monitoring v okolí Elektrárny Počerady s ročním vyhodnocením a zpřístupněním informacím obyvatelům,“ rozhodlo ministerstvo.
Zdroj energie za 20 miliard
Výstavba elektrárny za 20 miliard korun má podle plánů ČEZ začít v říjnu příštího roku. S uvedením do provozu se počítá v roce 2013. Výkon nové elektrárny se dvěma bloky bude 880 MW. V současné době má pět uhelných bloků v Elektrárně Počerady dohromady výkon 1000 MW.
V nové paroplynové elektrárně se má spalovat zemní plyn. Přitom bude vznikat pára, pomocí které se bude v turbíně s generátorem vyrábět elektřina. Nový paroplynový zdroj bude umístěn v současném areálu elektrárny, severozápadně od nynějšího uhelného bloku číslo 6 v místě, kde stojí dílny údržby. Mimo jiné tam vyroste nová 130 metrů vysoká chladící věž.
Pro zajištění paliva, zemního plynu, bude zkapacitněna nynější vysokotlaká plynová přípojka do Elektrárny Počerady v délce zhruba jeden a půl kilometru ve směru od Bečova. Elektrárna používá v současné době zemní plyn jako palivo pro hořáky při najíždění uhelných kotlů.