Těžařský magnát Pavel Tykač vstupuje na evropský energetický trh, a to se svým zbrusu novým holdingem Seven Energy. K úspěšnému vstupu mu mají pomoci dvě posily, někdejší experti ČEZu.

„Hlavním naším záměrem je využít zajímavé příležitosti. Rozšiřuje se tím dosavadní zaměření našich firem z převážně výrobního na obchodně strategické,“ řekla Deníku mluvčí Seven Energy Gabriela Sáričková Benešová s tím, že Tykač je připraven investovat do nového projektu více než miliardu eur.

Pavel Tykač.
Tykač se ohradil proti výrokům Babiše ohledně horníků z Mostecka

„Důvodů, proč jsem se prostřednictvím Seven Energy rozhodl expandovat na evropský energetický trh, je celá řada. Máme výborné personální zázemí a dostatek kapitálu, jsme připraveni růst a aktuální situace v Evropě nám nabízí velmi zajímavé příležitosti,“ vysvětlil sám Pavel Tykač.

Zahraniční akvizici si Tykačova skupina už vyzkoušela před dvěma lety, když se neúspěšně ucházela o těžební holding Vattenfall.

Hlavně plyn a uhlí

Novému holdingu Seven Energy mají ke vstupu do Evropy pomoci dva bývalí vysocí manažeři ČEZu. Expertní tým povede Alan Svoboda, bývalý šéf strategie a obchodní ředitel ČEZ, který bude zastávat pozici výkonného ředitele Seven Energy a bude přímo zodpovědný za strategický rozvoj a expanzi skupiny v zahraničí. „Chceme zůstat v energetice, a to zejména konvenční energetice. Kromě uhelných a plynových elektráren, které budou v energetické soustavě v mnoha zemích ještě dlouhou dobu nezastupitelné, se ohlížíme i po moderních technologiích distribuované výroby a spotřeby,“ vysvětlil Svoboda.

Michal Skalka, který byl v minulosti hlavním architektem silného a úspěšného tradingu skupiny ČEZ, bude dalším z odborníků, který tuto strategii podpoří. V Seven Energy stojí v čele společnosti Sev.en Commodities, která v průběhu letošního roku přebírá veškeré obchodní aktivity skupiny na celoevropské úrovni. Kromě obchodu se bude Skalkův tým podílet také na analýzách trhů a tvorbě obchodních výhledů.

Pavel Tykač.
Stíhání Pavla Tykače v kauze CS Fondů je zastaveno, chybí důkazy

Vstup do evropské energetiky je podle mluvčí společnosti logickým završením cesty, kterou Tykač začal v roce 2006, když majetkově vstoupil do tehdejší těžební skupiny v severních Čechách. „Díky silnému manažerskému týmu, tradičnímu know-how a i zkušenostem má ty nejlepší předpoklady stát se úspěšným subjektem i v Evropě,“ doplnila Gabriela Sáričková Benešová.