Jejich provoz povoluje Ministerstvo financí. Podle odborníků jsou nové automaty nebezpečnější, protože lze na nich prohrát mnohem větší sumy peněz.
Každý terminál je připojen prostřednictvím zabezpečené privátní sítě k centrálnímu serverovému systému. Ten zcela řídí průběh hry a zajišťuje bezpečnost všech dat.

Radní Litvínova kritizují ministerstvo financí za vydávání licencí k těmto automatům. Město Litvínov za rok omezilo provoz hracích automatů na polovinu. Ve stejném období Ministerstvo financí vydalo licence na dalších 200 videoterminálů a 15 rulet, které podle starosty Litvínova Daniela Voláka zaplavily město.

Litvínov má přístrojů, které povoluje město, kolem dvou set. A jen na správních poplatcích obohatil tento hazard městskou pokladnu o více než tři a půl milionu korun. Na provoz těchto automatů ovšem platí městská vyhláška. Výherní automaty povolené městem mohou být v provozu pouze do 22 hodin.

Obejít vyhlášku je snadné

„Pro provozovatele výherních videoloterijních terminálů ale vyhláška neplatí. Hráči se tak od výherních automatů po 22. hodině pouze přesouvají k terminálům povoleným ministerstvem financí,“ sdělila tisková mluvčí Litvínova Eva Maříková.

Z videoloterijních terminálu navíc město nedostane ani korunu. „Starostové a primátoři se domnívají, že ministerstvo z toho má peníze, ale není to pravda. Odvody z videoloterijních terminálu jdou státu a ani ty nejsou velké. Provozovatelé finančně podpoří nevládní společnosti a poté na správních poplatcích zaplatí jen malé procento,“ sdělil včera náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Podle něj by do budoucna měly o veškerém hazardu na svém území rozhodovat právě obce.

„Chceme tyto licence zrušit. Pouze ve dvou případech povolení terminálu ministerstvo s městem konzultovalo. Ale i přes náš nesouhlas nakonec i tyto terminály povolilo. Využilo naší snahy počet hracích automatů omezit a vtrhlo na uvolněné místo na trhu se svými videoterminály,“ řekl starosta Daniel Volák.

Podle starosty je velká část videoterminálů umístěna v Janově a podle statistik policie existuje přímá úměra mezi počtem heren a zvýšenými krádežemi v jejich okolí. „Zejména v Janově má zvýšený počet videoterminálů devastující účinky, nikoho to ale nezajímalo,“ uvedl Volák.

Špatné automaty možná zruší

Starosta a místostarosta Litvínova se dohodli s náměstkem ministra financí pro loterie Tomášem Zídkem, že Litvínov připraví seznam těch terminálů, kde dochází k negativním jevům, a ministerstvo pak zváží zrušení licencí.

„Licence se udílejí již od roku 2005 a jsou udíleny na deset let. Provozovatelé již instalovali téměř třicet osm tisíc terminálů. Se starostou Litvínova jsme o situaci hovořili. Nyní ale nemáme příliš mnoho možností, jak žádosti na provozování videoloterijních terminálů zamítnout, protože tu jsou nějaké právní normy,“ vysvětlil situaci Tomáš Zídek. „Vláda bude situaci co nejdříve řešit. Do vlády půjde věcný návrh zákona, který především přesně stanoví podmínky jejich povolování a popřípadě zakázání,“ dodal Zídek.

Výherní hrací přístroje a videoterminály jsou na první pohled velmi podobná hazardní zařízení jako automat. Videoterminál nabízí značné množství her, gambler může vyhrát několik jackpotů, které se kumulují ze všech terminálů dané sítě v celé České republice.