Byla by miliarda pro Litvínov dostatečná? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Starosta těmito požadavky reagoval na dopis, který na městský úřad zaslal premiér Jan Fischer. Z dopisu totiž vyplývá, že stát bude zásoby hnědého uhlí v těsné blízkosti Litvínova potřebovat a těžba za územní limity se nedá vyloučit. Stanovisko vedení Litvínova vnímá společnost Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal jako zásadní a příznivou změnu v přístupu radnice, sdělila ČTK mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná.

„Aktualizace Státní energetické koncepce navrhuje přednostní využití všech dostupných tuzemských zásob energetických surovin. Vláda jako vrcholný orgán výkonné moci má zodpovědnost za ekonomickou a sociální prosperitu a bezpečnost celého státu a to ve velmi složitých mezinárodních souvislostech,“ uvádí mimo jiného v dopise starostovi města premiér Fischer.

Limity těžby hnědého uhlí zatím chrání obce Horní Jiřetín a Černice před postupem velkostrojů. V případě prolomení hrozí těmto sídlům zánik. Hrana lomu by se potom přiblížila až na pět set metrů od Janova - okrajové litvínovské čtvrti.

Podle starosty města Litvínova z listu vyplývá jasná vůle vlády limity těžby prolomit. „Pokud je vláda rozhodnuta limity těžby prolomit, mělo by se s Litvínovem začít jednat o kompenzaci,“ sdělil včera starosta Litvínova Daniel Volák, který znovu zopakoval, že vedení města je i nadále proti prolomení těžebních limitů. „Nechceme prolomení limitů, pokud ale vláda limity prolomí a těžba v našem regionu bude pokračovat, chceme být připraveni. Těžební společnost musí v takovém případě obyvatelům našeho města kompenzovat zhoršené životní podmínky,“ dodal Volák.

Litvínov jako náhradu za zhoršené podmínky způsobené těžbou ve velkolomu požaduje od těžební společnost jednu miliardu korun, z které by město mohlo zaplatit například výstavbu nového aqaparku, investice do základních a mateřských škol, rekonstrukce Koldomu, sportovní haly a komunikace. Vedení města chce navíc i po dobu pokračování těžby každý rok deset tisíc korun pro každou domácnost jako kompenzaci nákladů na elektřinu. „V sedmadvacetitisícovém Litvínově je odhadem devět tisíc domácností. Odškodnění obyvatel za zvýšené koncentrace prachu a hluku v důsledku těžby by tak dosáhlo každý rok dalších asi 90 milionů korun,“ uvedl Volák.

„Czech Coal je připraven investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard korun. Projekt zahrnuje pořízení nové těžební technologie včetně vypořádání zájmů a přesídlení obcí,“ sdělila ČTK Liběna Novotná.