Voda od příštího roku opět podraží. Nová čistírna odpadních vod se postavit musela. Stát před přistoupením k EU přijal tvrdý závazek v oblasti čištění komunálních odpadních vod. Do konce letošního roku tak musí mít města a obce nad 2000 obyvatel vyřešeno nakládání s odpadními vodami v souladu s novou náročnější legislativou. Čistička Unipetrolu, kterou dodnes Litvínov používal, již nové přísnější požadavky legislativy nesplňovala a navíc není v majetku SVS, takže do ní nemohla společnost zasáhnout.

„Nová čistírna je investice velkého charakteru. Pro Litvínov to má obrovský význam. Protože město by takovouto investici ze svých prostředků samo nezvládlo. Nová čistička má také vyšší kapacitu, již dnes slouží Litvínovu i Meziboří a má ještě rezervy,“ řekl včera starosta Litvínova Milan Štovíček.

I z nové čistírny odpadních vod, která stojí přímo vedle té staré, bude přečištěná voda odtékat do řeky Bíliny.

„Tato velká investice řeší i oblast životního prostředí. U staré čističky, kterou využívalo město společně i s chemickými závody, již byla technologie přežitá. Odsud dnes odchází již naprosto čistá voda,“ řekl včera starosta města Litvínova Milan Štovíček.

Vzhledem k mimořádně velkému objemu investic SVS soustředěných do několika let a z důvodu dlouhodobých problémů se získáváním evropských dotací pro vodárenské projekty opět v příštím roce a možná i následujících letech vzroste cena vody.

Již v tomto týdnu představenstvo Severočeské vodárenské společnosti schválilo, že vodné a stočné od ledna příštího roku podraží o 7,39 procenta, což je nejvyšší nárůst, který interní normy povolují. Podle generálního ředitele společnosti Miroslava Harciníka výše ceny vody v příštích letech záleží na penězích z Evropské unie. SVS totiž podala žádost o dotaci prostřednictvím Operačního programu životního prostředí z fondu EU a státního fondu životního prostředí, které by pokryly většinu nákladů. Evropská unie ale zatím nechce žádosti vyhovět. „Pokud se nám dotaci nepodaří získat, tak budeme muset využít úvěrového rámce. A to se poté minimálně do roku 2015 promítne zvýšením nárůstu ceny vody. Jsem ale přesvědčen, že český stát nás v tom nenechá,“ řekl včera generální ředitel společnosti Miroslav Harciník.