„Přestože družstvo této oblasti věnuje mimořádnou pozornost, dochází k nárůstu dluhů i počtu dlužníků,“ sdělil Ivo Paďourek, člen představenstva Krušnohoru.

Největší bytové družstvo v ČR vidí příčinu v ekonomické krizi a složité sociální situaci v regionu. Družstvem evidované a vymáhané dluhy na nájemném stouply na 45 milionů korun. Počet dlužníků vzrostl na 2 480.

Když nová vláda zadlužené země oznámila loni škrty ve státním rozpočtu, znervózněla i mostecká policie. Obávala se zvýšení kriminality. Rovnice „méně dávek, více krádeží“ měla svou logiku. Na Mostecku obzvlášť. Odhad byl správný. Policie v únoru oznámila, že majetková kriminalita roste, a to dost výrazně. Souvislost s tím, že lidé dostali méně peněz a víc jich sáhlo na cizí, byla zřejmá.

Jenže nastal překvapivý obrat. I když krize trvá a dlužníků přibývá, zločinnost od jara slábne (ubylo i krádeží a násilných loupeží, stoupl jen počet vloupání do bytů a restaurací). Podle aktuálních statistik bylo na Mostecku od ledna do konce května 1 694 trestných činů, loni ve stejném období 1 816. „Je to díky prevenci a dobré práci našich policistů i městských strážníků,“ míní šéf mostecké Policie ČR Jiří Volprecht.

Důvodů je ale víc. Nezaměstnanost od ledna klesá. Úřady navíc připouštějí, že část nezaměstnaných si díru v rodinných rozpočtech nahrazuje prací na černo.