Do Josephu u Havraně, největší průmyslové zóny na Mostecku, míří již šestý investor. Je jím česká společnost APOLLO – Kaznějov. V zóně postaví značkový autoservis pro nákladní automobily. Mělo by v něm pracovat několik desítek lidí. Mostečtí zastupitelé schválili firmě pronájem pozemků.

Město Most, vlastník volných pozemků v zóně, nejprve firmě pronajme území o rozloze dvou hektarů. Po kolaudaci provozovny nebo po povolení jejího zkušebního provozu město prodá pozemky investorovi za cenu 370 korun za metr čtvereční. Město tím získá přes sedm milionů korun. Firma se do zóny přestěhuje z areálu mosteckých technických služeb ve Velebudicích.

„Oproti průmyslově zóně Triangle má zóna Joseph tu výhodu, že je vhodná i pro menší investory,“ řekl mostecký primátor Vlastimil Vozka.

Město Most, které zónu vybudovalo, nalákalo do Josepha v minulých letech pět investorů, kteří už vyrábějí nebo výrobu připravují. Jsou to firmy Nemak Czech Republik a Starcam, výrobci hliníkových hlav motorů pro automobily značek Ford, General Motors, Daimler Chrysler a Opel, firma RAI Most, výrobce interiérových prvků z polyretanu pro automobilový průmysl, firma AFSI Europe, výrobce vzduchových a olejových filtrů pro společnost Caterpillar a firma Europahaus Holzindustries, výrobce montovaných dřevěných domků.

Radnice chce do zóny investovat další desítky milionů korun. Kromě nových komunikací a inženýrských sítí za odhadovaných třiadvacet milionů korun, hodlá letos za zhruba čtyřicet milionů korun vybudovat novou splaškovou kanalizaci Joseph – Havraň – Velebudice včetně čerpacích stanic. V únoru radnice vyhlásila veřejnou zakázku na stavbu výtlačného potrubí splaškových vod, která zvýší kapacitu zóny Joseph.

Přestože se Evropa potýká s hospodářskou recesí, aktivní je na Mostecku i další společnost, United Energy. Ta bude investovat až šest a půl miliardy korun do rozšíření teplárny Komořany o nový energetický blok o výkonu 160 MWe spalující hnědé a černé uhlí. „Předpokládáme, že blok bude uveden do provozu koncem roku 2012,“ řekl Petr Jeník, generální ředitel a předseda představenstva United Energy. Příprava náročného projektu, který patří k největším soukromým investicím v severních Čechách s příslibem nových pracovních míst, běží dva roky. Pokud vše proběhne hladce, firma obdrží stavební povolení již v tomto měsíci. Společnost patří k předním českým nezávislým producentům elektřiny a tepla. Jejím jediným vlastníkem je Czech Energy Holding, patřící skupině J&T. United Energy provozuje v Komořanech elektrárnu s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 239 MWe. Zásobuje teplem 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově, průmyslové podniky, zdravotnická zařízení, školy a další zařízení. Společnost má přibližně 400 zaměstnanců.

Nový rok začal na Mostecku nepříznivě. K 31. lednu 2009 evidoval mostecký úřad práce 8 735 uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti stoupla od prosince o jedno procento na 14,08 procenta. V lednu vykázal druhou nejvyšší míru okres Jeseník (13,6 %), třetí byly Karviná a Znojmo (12,6 %). Kolik lidí z Mostecka ztratilo práci v únoru, oznámí mostecký úřad práce v tomto týdnu.