Podle vedoucího trhu už začíná být problém s prostorem, lidé proto prodávají také na parkovišti.

V sedm hodin ráno je již Bleší trh zaplněn nejen prodejci, ale i samotnými zákazníky. Nejvíce zákaznic je u hromad s obnošeným oblečením, které prodejci dovážejí z Anglie a Německa.

Šetří peníze

„Mraveniště žen se u stolů se second-handem nashromáždí již brzy ráno,“ potvrdil odpovědný vedoucí Blešího trhu Petr Komorous.
Podle něj lidé v současné finanční krizi potřebují více peněz. „Proto vzrostl počet prodávajících i nabídka veškerého zboží,“ dodal Petr Komorous.
Za poplatek sto třicet korun může na Bleším trhu prodávat opravdu každý. A to také prodává. Nabídka sortimentu je více než široká. Od potápěčských bomb, přes potraviny, knihy, hračky, oblečení až po hudební nástroje.

„Prodávám všechno, co najdu a lidé stále kupují,“ řekl prodávající Michal, který kvůli dobrému umístění prodejního stolu vstával ve čtyři ráno. Návštěvníkům trhu nabízel lžíce, brýle, hrnce a kabelky. Když ke stolu přistoupil zákazník, začal s ním smlouvat o ceně.
„Cenu nikdy na věci nepíši, protože se o ní smlouvá,“ dodal mladík Michal.

Velkou návštěvnost trhu využil také pouliční kytarista, který uprostřed areálu hrál a zpíval písničky. Lidé mu na oplátku házeli do kasičky peníze.

Lidová tradice

Mostecký Bleší trh, který se koná každou sobotu v areálu TJ Baník Souš je v provozu již osmým rokem.

„Vím o oficiálních pěti Bleších trzích v celé České republice. Třeba v Plzni jsou podobné. My ale prodejcům zapůjčujeme dřevěné stoly. Jinde mají lidé zboží na zemi,“ sdělil Petr Komorous, podle kterého návštěvnost trhu ovlivňuje hlavně počasí.

Vstupné i s parkovištěm stojí deset korun, děti do patnácti let mají vstup zdarma. Mnozí lidé navštěvují Bleší trh pravidelně každou sobotu.
„Stálí návštěvníci si dají vuřta a většinou koupí jen perličky trhu,“ dodal Komorous.

„Pravidelně trh navštěvuji již třetím rokem, zajímají mě hlavně věci na zahrádku,“ řekl návštěvník Miloš, který si nepřál uvést příjmení.

Stará dobrá tržnice

Každou sobotu se zákazníci a stánkový prodejci setkávají také na bývalém městském, nyní soukromém tržišti před mosteckým kinem Kosmos. Tam už trh probíhá několik desetiletí. Ovšem časy, kdy na tržišti pípala kuřátka a kvákaly kachny, jsou pryč. Ve dvaceti stáncích se nejčastěji prodává ovoce, zelenina a květiny. „Na trh chodím každou sobotu již pátým rokem. Zelenina je tady levnější a čerstvější,“ sdělila návštěvnice Eliška Brisudová.