Rozdavači letáků a hostesky vedou
Ještě na konci minulého století se pod pojmem brigáda rozuměla hlavně manuální práce, jíž bylo v regionu vždycky docela dost. Tehdejší brigádníci by ale práci svých dětí dnes jen těžko poznali. Pracovní agentury nabízejí na severu Čech zejména práci hostesek nebo rozdávačů letáků, častý je i telemarketing nebo přesvědčování lidí v terénu. Na serveru Jobs.cz za poslední dva dny přibylo 12 pracovních nabídek v kraji, z nichž deset je právě takových.
Nabízený plat se zpravidla pohybuje od padesáti do sta korun za hodinu, ekologické hnutí Greenpeace ale nabízí za hodinu přesvědčování nových přispěvatelů i sto šedesát korun.
Sehnat manuální práci na delší období je umění, shodují se zaměstnavatelé.
„Na léto budeme zřejmě nabírat jen desítky brigádníků a preferovat budeme děti našich zaměstnanců," řekla mluvčí ústeckých chemiček Spolchemie a STZ Marie Logrová. Oba provozy přitom zaměstnávají dohromady přes 1000 lidí.
Na chmel ročně až 3 000 brigádníků
Úplně snadné není ani získat práci na chmelu, který také dříve platil za synonymum letních brigád. „Podle mého odhadu se na pracích na chmelu vystřídá každý rok okolo 3000 brigádníků. Ideální stav je, když pracovníci spolupracují se svými zemědělci delší dobu, většinou si sjednají i lepší podmínky," řekl Michal Kovařík ze Svazu pěstitelů chmele ČR.
Úzká nabídka klasických brigád v regionu zřejmě souvisí i s vysokou mírou nezaměstnanosti. Na konci března činila v kraji 13,7 procenta, což je s převahou nejvíc ze všech regionů Česka.