V Mostě přibývá objemného odpadu. Příčinou jsou rozsáhlé rekonstrukce panelových domů, které od Mostecké bytové získali nájemníci. Co se stává s vyřezanými starými okny, která ustupují plastovým?

Největší hromada dřevěných oken z éry socialismu se vrší na skládce Celio mezi Mostem a Litvínovem.

Zajímavé je, že okna nekončí v jámě na běžný odpad. Firma okna drtí a třísky využívá jako druhotnou surovinu: přidává se do alternativního paliva využívaného v průmyslu místo uhlí. I když opravy paneláků potrvají řadu let, v areálu je pro stará okna zatím místa dost. „Jsme schopni poptávku uspokojit,“ řekl Deníku Zdeněk Hubáček, vedoucí obchodního oddělení skládky Celio.

Poblíž hromady oken je nové centrum pro třídění a mechanickou úpravu objemného komunálního a průmyslového odpadu od textilu po gumu. Zpracováním vzniká další materiál pro energetické využití. Speciální linka stála 112 milionů korun a spolufinancovala ji Evropská unie, která podporuje snižování podílu skládkovaných odpadů.

Celio má i zařízení na výrobu tepla a elektřiny z bioplynu ze směsného odpadu. Získané teplo slouží k vytápění budov v areálu a ohřevu vody, elektřinu prodává firma do sítě.

PRO LIDI JE SBĚRNÝ DVŮR

Už téměř jeden rok slouží v Mostě nový sběrný dvůr v ulici Zahradní, kde mohou Mostečané zdarma ukládat objemný i nebezpečný odpad. Jeho výstavba podle provozovatele splnila svůj účel. „O sběrný dvůr je velký zájem,“ řekl včera Deníku Jan Syrový, ředitel Technických služeb města Mostu, které dvůr provozují.

Starý sběrný dvůr, který stál mezi Mostem a Chanovem, už neexistuje, protože byl špatně dostupný.

Odpad nepatřící do popelnic se v novém dvoře třídí a recyklovatelné složky odebírají zpracovatelské fir­my.

Sběrný dvůr slouží od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, o víkendech od 10 do 14 hodin.