Proč chcete stavět na jiném místě v Mostě nový stadion a zrušit starý, když funguje?

Chceme postavit nové fotbalové centrum, do kterého by se vešli všichni fotbalisté – od dětí a mládeže z našich tréninkových areálů po dospělé profesionály. Je to ekonomické. Pokud se vejdeme do jednoho centra, ušetříme ročně na provozních nákladech pět až sedm milionů korun.

Kolik má nové fotbalové centrum stát?

Očekávám, že nový stadion a přilehlé tři až čtyři hrací plochy budou stát při zamýšleném technologickém postupu maximálně sto milionů korun. Jsou v tom i příjezdové komunikace, parkoviště, vybavení administrativní budovy, rehabilitace a další zázemí.

Když vám starý stadion nevyhovuje, proč ho nezmodernizujete nebo na jeho místě nepostavíte nový?

Na takovou investici nemá klub peníze. Neznám nikoho, kdo by nám na to půjčil.

Kolik peněz byste potřebovali na rekonstrukci?

Tolik jako na nový stadion, který chceme postavit někde jinde. Vím, že bude krásnější, že bude mít lepší fotbalovou atmosféru, protože diváci budou jen pár metrů od hrací plochy a budou moci lépe fandit. Starý stadion tato kritéria nesplňuje.

Přesto se zeptám ještě jednou: Proč rušit stadion, když do něj klub investoval už desítky milionů korun?

Tehdy to byla nutnost. V roce 2005 jsme postoupili do první ligy. Okamžitě jsme museli stadion upravit, aby se tu mohla nejvyšší soutěž hrát. Svazové předpisy nás nutily, abychom rychle záplatovali nedostatky stadionu, který jsme v roce 2003 přebírali ve zchátralém stavu. Když se na to zpětně dívám, byl jsem velký hlupák. Normy jsme do puntíku splnili, zatímco jiné kluby dostávaly výjimky.

A co dotace, které klub získal? To zlikvidujete i nové osvětlení za dvanáct milionů?

Zásadní investice postavené v minulosti z dotací budou přesunuty do nového areálu. Například umělé osvětlení. Nové by se nepořizovalo. Nepřemístitelné investice vykoupí investor. Pokud by město Most požadovalo vrácení dotací do rozpočtu, uděláme to. Zde neočekávám žádné problémy. Odhaduji, že by město mohlo získat zhruba patnáct milionů korun, které v uplynulých letech formou dotací převedlo na klub.

Kolik zaplatí investor za starý stadion a pozemky v jeho areálu?

Přibližně čtvrt miliardy korun. Investor bude navíc podporovat finančně mostecký fotbal i v příštích letech. Získáme tím strategického partnera.

Co je to za firmu, která tolik nabízí?

Jedná se o společnost, která zprostředkovává výstavbu nákupního centra a zároveň je firmou, která staví stadiony. Vzájemnou výhodností výstavby nového stadionu a nákupního centra dochází k tomu, že se to všem vyplatí.

Takže jedna firma zajistí vznik nového stadionu, bourání starého i stavbu obchodního domu na jeho místě?

Přesně tak.

Kolik bude nákupní centrum stát?

Až šedesát pět milionů eur. Pokud vím, žádná společnost takovou částku ještě v Mostě neinvestovala. (Central Most stál 1,1 miliardy korun – pozn.

red.) Pro místní firmy je to obrovská šance se prosadit.

Co když zakázky získají jen velké stavební firmy z Prahy?

Na to odpovím: Ne! Všichni budou mít férovou šanci získat zakázky. Práce bude dost. Opakuji, jedná se o 65 milionů euro. A k tomu připočítejte nový stadion za sto milionů korun.

Takže počítám – obchodní centrum plus nový stadion – to jsou skoro dvě miliardy korun?

My říkáme raději 1,8 miliardy.

Kdo „my“? Jméno společnosti už můžete sdělit?

Řeknu vám ho. Investora zastupuje společnost PAN IMMOBOLIEN VERMIETUNGS-UND VEURWALTUNGS GMBH z německého Aschaffenburgu.

Máte nějaké písemné potvrzení, že klubu dají čtvrt miliardy korun?

Ano, tady je (listuje v šanonu a vytahuje listinu s plánem investora uhradit 10 milionů eur). Tolik chtějí zaplatit za starý stadion. Jste první novinář, který tento dokument vidí.

Bourání stadionu je v té čtvrt miliardě?

Ne, v těch pětašedesáti milionech eur. Demolice jde na vrub investora. Samozřejmě, že nejdříve bude nový stadion, pak se teprve bude starý bourat. Jinak to nejde. Vše vyřeší smlouva. Zdůrazňuji, že celý záměr nebude stát město a občany jedinou korunu.

Říkáte, že za starý stadion dostane klub kvůli lukrativním pozemkům čtvrt miliardy, ale nový stadion bude stát jen sto milionů korun. Kde skončí těch zbylých 150 milionů?

To bude zisk akciové společnosti FK Baník Most, který umožní další rozvoj kopané v Mostě a Fotbalové akademie Josefa Masopusta. Na stadionu chceme mít například i střední školu, kterou hodláme otevřít v provizoriu již v září 2010. A když bude město chtít, vezme si ze zisku svůj podíl, protože vlastní přes deset procent klubu.

Kdy se to všechno zrealizuje?

To zůstává otázkou. Požádám zastupitele, aby záměr výstavby obchodního komplexu ponechali v seznamu návrhů na změnu územního plánu města, o kterém se bude hlasovat 24. září. Chci, aby zastupitelé dali i veřejnosti šanci o projektu diskutovat. Jedná se o mimořádný projekt a Mostečané by se měli v dalších měsících vyjádřit, zda chtějí nový stadion, zda ho chtějí tam či jinde a zda chtějí nákupní centrum v místech, kde jich je několik a kde v minulosti také byly proti nim výhrady. Teď tu Kaufland a Tesco stojí a lidé jsou šťastní, že v nich mohou nakupovat.

Takže vznikne nový hypermarket?

Nebude to hypermarket, ale obchodní komplex s příjemným interiérem, s užitnou plochou v řádech desítek tisíc čtverečních metrů a provozovaný dvěma významnými evropskými obchodníky, kteří poprvé vstoupí na český trh. Nemohu je jmenovat. Je to důvěrné.

Budou tam tedy desítky obchodů?

Ano a objeví se nové značky a nejen to. Pro Mostecko, kde je nejvyšší nezaměstnanost v zemi, je podstatné, že práci tam najde šest set lidí a většinou to budou ženy. Záměr také počítá s parkovištěm pro 2 150 aut, z toho tisíc v podzemním parkovišti.

Lidé obvykle říkají: „V Mostě je krámů až až a další se neuživí“. Má investor nějakou odbornou analýzu, která říká opak?

Já ji tady mám. Vyžádal jsem si ji (ukazuje obsáhlou studii s mapkami a grafy a průzkumem kupní síly do okruhu desítek kilometrů).

Nevadí investorovi, že na pozemku stojí stadion, že jeho koupě a poté bourání stavbu prodraží a že je tady Central?

Nevadí jim to. Jdou do toho. Mají to spočítané.

Kde chcete postavit nový stadion?

Existují čtyři varianty: v areálu bývalých skleníků a pozemcích Kauflandu v Čepirohách, na Hrabáku a v současném tréninkovém centru Souš v Žatecké ulici včetně přilehlého dětského dopravního hřiště. S vlastníky již jednáme. Poslední variantou je rovina u napouštěného jezera Most. Z dalších diskuzí mohou vzejít i další možnosti.

„Možná, že se tu žádný stadion nakonec nepostaví, protože nebude vůle ke změně územního plánu. Pak se nedá nic dělat. Život půjde dál. Takový konec si ale nepřeji. Když se dívám na studie nového stadionu, v duchu si říkám: Bude úžasný. Všichni by to měli podpořit.“ Petr Kabíček

Jaká varianta se nejvíce líbí Petru Kabíčkovi?

Nejekonomičtější varianta je Souš. Investiční náklady by tam byly nižší. Jde o to, jestli bude vůle k diskuzi. Vím, že lidem může vadit hluk, přestože zápasy se hrají jednou za dva týdny. Proto chci nechat diskutovat veřejnost, ať se vyjádří. Třeba přijde s jinými náměty.

Neobáváte se stavět levný stadion na bývalé výsypce?

Ne. Šroubovaná ocelová konstrukce se poskládá jako Lego na betonové desce. Nejprve vznikne menší stadion, který se dá dalšími přídavnými moduly zvětšit v případě postupu do první ligy. Pak počítáme s kapacitou osm tisíc diváků.

Když získáte povolení, jak dlouho se bude stadion stavět?

Čtyři měsíce. Změna územního plánu trvá zhruba rok. Po změně poběží územní a stavební řízení. Nový stadion by tedy mohl stát za dva roky.

Když město rozhodnutí odloží, máte nějaký náhradní plán?

Mám postupné cíle. Před dvěma měsíci jsem zažádal o změnu územního plánu orgány města. Ve čtvrtek 24. září budu vysvětlovat na veřejném zasedání zastupitelstva naše důvody, proč tuto změnu chceme ponechat v procesu schvalování změny územního plánu. Pak by mohla začít veřejná diskuze.

Kabíček nic netutlá a nechce nikoho poškodit. V Evropě je naprosto normální bourat staré stadiony a stavět nové na jiných místech. Vždy se to ale děje po dohodě investorů s městy.

Takže vám zatím stačí, aby zastupitelé pustili váš záměr do dalšího kola posuzování návrhů územních změn a předčasně ho nezablokovali?

Ano, chceme poslat záměr všem dotčeným stranám, aby ho hodnotily jako návrhy ostatních subjektů, kteří žádají o jiné změny územního plánu. Možná vzniknou občanské iniciativy „Stop stadionu!“ Budu je akceptovat, jsem demokrat.

Co když veřejnost bude spíš proti záměru?

Nebudu se zlobit, pokud nepodlehne nepravdám. Zatím cítím, že odpor některých lidí není vůči stavbě nového stadionu, ale proti zbourání starého a proti stavbě dalšího nákupního střediska v Mostě. Podotýkám, že skoro padesát let starý stadion není památkou a není ho třeba oplakávat. A žádné z postavených komerčních center se neobešlo bez veřejné kritiky. Ve všech ale Mostečané nakupují.

A co když nebude ani veřejná diskuze, protože váš plán zastupitelstvo 24. září smete ze stolu?

Myšlenky postavit nový stadion se nevzdám. Budu v tomto záměru pokračovat. Při dalších lhůtách, které zákon umožňuje, budu požadovat změnu územního plánu. Pokud i investor vytrvá, budu s ním dále spolupracovat, pokud nikoliv, budu pokračovat s jinými investory. Teď vím, že pozemky pod starým stadionem mají svou hodnotu.

Slyšel jsem dost lidí říkat, že Kabíčkovi jde jen o peníze. Co vy na to?

Nedělám to pro sebe, dělám to pro mostecký fotbal. Neděláme s investorem nic nekalého a není za tím žádný „tunel“. Aby mohlo dojít k prodeji pozemku, musí se sejít Valná hromada FK Baník Most a všichni akcionáři musí prodej schválit. Bez toho se nic dít nebude. Klub a ani Kabíček sám nemůže nemovitost prodat bez města. Valná hromada teď musí čekat na rozhodnutí zastupitelstva.

Je pravda, že na současný stadion má město předkupní právo?

O předkupním právu mi není nic známo, ale prověřím to. Ve výpisu z katastru nemovitostí není žádné předkupní právo uvedeno. Možná existuje smlouva z roku 1996, která toto předkupní právo formuluje.

Budete zbylý zisk z prodeje pozemků investovat do nových hráčů, aby se klub vrátil do první ligy?

Ne. Budeme investovat do zlepšování podmínek pro výchovu mladých fotbalistů v naší fotbalové akademii, aby mohli co nejrychleji nastoupit do profesionálního týmu a zlepšovat hru. Petr Kabíček už nepůjde cestou nákupu kvalitních a drahých hráčů na fotbalovém trhu. Tato etapa skončila.

Proč, když budete bohatší?

Ta etapa byla úspěšná v roce 2003, kdy jsme klub koupili, za rok a půl ho dostali do první ligy a v roce 2006 – kdy byl rozpočet klubu 100 milionů korun – jsme byli 4. nejlepším týmem jara. Byli jsme úspěšní, ale stálo to 100 milionů. To je stále moc peněz. My si chceme vychovat nové Pinkly, Pikly. Vaňáky, Vaniaky, Siegely a Novotné. To je teď filozofií klubu.

Je to všechno váš nápad, stavět nové a bourat staré?

Ne, kontaktovali oni mě. Zmíněná společnost zprostředkovává příchod obchodníků do České republiky. Hledala nové prostory. Přes mého obchodního partnera v zahraničí, který se kromě tohoto byznysu zabývá i fotbalem, mě oslovili, přijeli sem, vše změřili a řekli: Ano, toto nám vyhovuje, chceme sem přivést obchodníky, kteří by investovali do výstavby nákupní centra.