Proč jste vlastně začal podnikat?

Šel jsem na vysokou školu a došlo mi, že vlastně neexistuje příprava pomaturitního vzdělávání. Já sám jsem se připravoval na VŠE z ručně psaných podkladů, které se dědily z generace na generaci. Rozhodl jsem se proto vytvořit učebnici, která uchazeče o studium připraví na přijímací zkoušky. Učebnice měly velký úspěch, proto jsem rozšířil své podnikání o vzdělávací agenturu Amos a internetový portál www.KamPoMaturite.cz.

Dokončil jste tedy vysokou školu a pokračoval v podnikání.

Nedokončil. A to mne rodiče přemlouvali, že když dokončím školu, že mi budou dávat dvakrát tolik peněz, co mi vynáší podnikání. (úsměv)

Co se stalo?

Už na škole jsem se stal vítězem soutěže ekonomických talentů a začal pracovat pro jednu nadnárodní společnost, kde jsem se hodně naučil, ale došlo mi, že nechci být součástí zlaté klece.

Co znamená „zlatá klec“?

Pracujete pro velkou firmu. Dostáváte příjemný plat. Požíváte mnoha firemních výhod, ale nic vám nezůstává. Jak rostete v hierarchii firmy, tak se vám zvyšují i nároky na vlastní pohodlí. Mnoho z manažerů tedy vydělá třeba sto tisíc měsíčně, ale přesně takovou částku i měsíčně utratí. Z venku vše vypadá úžasně, ale mne tato filosofie neoslovila. Jak mi řekl jeden z manažerů: pokud bych chtěl být bohatým, pak bych nebyl zaměstnancem.

Vyhrál jste kategorii Živnostník roku, takže jak vlastně velká je vaše firma?

Mám jen pět kmenových zaměstnanců, ale dávám práci dalším 70 lektorům z celé republiky. Prodali jsme více než 70 tisíc učebnic, v kurzech pro vysokoškolské studium připravili přes 20 tisíc středoškoláků a naše internetové portály navštívilo přes šest milionů lidí. V Praze, v Brně a v Českých Budějovicích otevíráme každoročně přípravné kurzy na přijímací řízení pro dva a půl tisíce uchazečů. Současně vydáváme pro střední školy třikrát ročně časopisy v nákladu 23 tisíc výtisků. Stále nepřestáváme hledat nové marketingové cesty. Náš nový projekt MissMaturita.cz přivedl na naše stránky přes 34 tisíc návštěvníků s průměrným časem na stránkách 15 minut.

Kolik času trávíte ve firmě?

Na začátku to bylo sedm dní a sedm nocí v týdnu. Ale každému se v životě něco změní. Je nutné pracovat na 100% abych uspěl, ale nedá se to zvládat stále. Proto pracuji třeba deset měsíců a pak ujíždím úplně mimo civilizaci. Miluji cestování po Asii, a naštěstí i má žena. A nyní k tomu přispělo i narození syna Šimona, který přišel na svět v polovině letošního července.

Takže už nejste workoholik?

Pořád hodně pracuji, ale už větší část týdne z domova, abych byl s rodinou.

Jaká je vaše firemní filozofie ?

Otevřenost. Všichni zaměstnanci mají přehled o všech důležitých číslech firmy. Názorně jim ukazuji, co udělají jejich kroky se ziskovostí. Nemám v úmyslu rychle expandovat. Jsem přesvědčený, že práce formou menšího, ale výkonného kolektivu je efektivnější než nabírání mnoha lidí, skupovaní konkurence a rychlého rozšiřování. Rozvíjíme se, ale až když to má skutečně smysl.