Obyvatelům obcí totiž za čtyři dny skončí platnost nabídky na odškodnění v případě přesídlení Horního Jiřetína a Černic. Skupina Czech Coal, která disponuje největšími uhelnými zásobami v České republice, původní nabídku zveřejnila již v roce 2006. Tehdy se chtěla s obyvateli vypořádat Mostecká uhelná.

„Opakovaně jsme v uplynulých čtyřech letech nabízeli spolupráci zastupitelům Horního Jiřetína, a to zejména s ohledem na výsledky zjišťovací fáze po předložení základní nabídky na vypořádání střetů zájmů, z níž vyplynulo, že 75 procent majitelů nemovitostí má zájem o další informace. Opakovaně jsme byli odmítnuti,“ připomněla včera Liběna Novotná mluvčí Czech Coal.

„Nabídka, jejíž platnost těžaři už dvakrát prodloužili, podle našeho sdružení už vůbec neodpovídá současným představám a požadavkům vlastníků nemovitostí a pozemků ve zmíněné lokalitě. Tři roky jsme čekali, že těžaři nabídku navýší, upraví, zpřesní či doplní a že nás seznámí s dalšími kroky, případně nás přizvou k jednání o změně nabídky. Nic z toho se však nestalo,“ sdělil Petr Leichner z hnutí Didalog, které obhajuje požadavky obyvatel Horního Jiřetína.

Těžbu dál nechceme

Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta chtějí obyvatelé obec zachovat. „Naše názory jsou pořád stejné. Obec se rozvíjí. Referendum ukázalo, že sedmdesát pět procent postup těžby nechce. Samozřejmě, že nevylučuji jednotlivce, kteří mohli změnit názor,“ vyjádřil se místostarosta Buřt.

Hnutí Dialog hlavně zajímá vyjádření Litvínovské uhelné k základní otázce, zda se na území Horního Jiřetína a Černic vůbec těžit bude či nikoliv, zda si společnost stojí za svým prohlášením, že v případě těžby za limity adekvátně odškodní obyvatele dotčených obcí tak, aby neměli pocit slabšího hráče, kterému již nic jiného nezbývá.

„Jsme si vědomi, že otázka zrušení územně ekologických limitů je věcí budoucího politického rozhodnutí. Nechceme však čekat ani na politiky v Praze, v Ústí nad Labem ani na ty místní, kteří zatím strkají hlavu do písku a pouze slovně brání zachování města bez toho, aby pro případ přemístění vyjednávali ty nejlepší podmínky pro obec a její obyvatele,“ sdělil Leichner.

Obyvatele budeme informovat co nejdříve

„Výzvu sdružení Dialog, které se chce zapojit do případné úpravy nabídky, jsme obdrželi ve středu, jednat o ní bude vedení skupiny Czech Coal, respektive vedení Litvínovské uhelné,“ sdělila Liběna Novotná. „O rozhodnutí a dalším postupu ve vztahu k projektu zpřístupnění zásob hnědého uhlí a tedy i k Hornímu Jiřetínu budeme informovat následně, nejdéle do konce června, kdy vyprší platnost prodloužení stávající nabídky,“ dodala Novotná