Je to rekordman v těžbě. Je vyšší než panelák a delší než fotbalové hřiště. A za pár týdnů ho budete moci vidět hodně, hodně zblízka. Seznamte se – čtyři tisíce tun vážící kolos KU 800.8/K77.

Právě tento „drobek“ teď dotváří horizont obce Březno. Když jedete od Chomutova, je nepřehlédnutelný, stejně tak je vidět z několika míst přímo ve vesnici. Tam už ale vědí, že se jím budou brzy chlubit jako další atrakcí. „Po naší srpnové pouti se budou k rypadlu dělat exkurze, které pak budou pravidelné,“ prozradil starosta obce Zdeněk Valenta.

Obří atrakce

A opravdu – Severočeské doly (SD) se rozhodly, že z odstaveného stroje udělaji atrakci.

„Poprvé proběhnou prohlídky při březenské pouti, která se koná 20. a 21. srpna. Od září pak chceme místo zpřístupnit každý víkend,“ prozradila Renata Malíková z odboru strategie a komunikace SD.

U stroje budou pro dospělé cedule s technickými údaji o stroji a pro děti zase hornická pohádka o březenském drakovi, kterého má stroj představovat.
Přímo na rypadlo nebude možné vlézt, protože by to bylo nebezpečné.

Ale fotka pod takovým kolosem, to bude samozřejmost. „Připravíme i stupínek na místo, odkud budou fotky nejatraktivnější,“ dodala Malíková.
Stroj stojí v montážním místě dolů, které se nachází právě u Března.

Vstup tam bude možný jen s průvodcem, který by měl být přítomen vždy v plánovaných časech. Půjde o ojedinělou možnost v České republice.

Rekordman

A když už zmiňujeme jedinečnost – i samotný KU800.8 má na kontě několik ojedinělých záznamů.

Především tento gigant drží rekord v nejvyšší roční těžbě mezi stroji stejného typu.

Těch je celkem jednadvacet a kromě České republiky těží také v Rusku či na Ukrajině.

Rekordu dosáhlo rypadlo v roce 2004, kdy natěžilo celkem 11 682 738 metrů krychlových zeminy (stroj se používal především na skrývce, tedy netěžil přímo uhlí).

Legenda

„Osmistovka“, jak se rypadlu říká, těžila dvaatřicet let v lomech Merkur a Březno. Naposledy do země hrábla 8. října loňského roku.
Pak se kolos přesunul (dokráčel) do tři kilometry vzdáleného montážního místa u Března, kde je definitivně odstaven a bude sloužit jako atrakce.
Severočeské doly dokonce tomuto stroji věnovaly speciální čtyřicetistránkovou přílohu svého časopisu Hornické listy.
Pouť ve Březně, na níž bude první možnost prohlédnout si obří rypadlo, proběhne příští týden v sobotu a neděli.