„Šíří se to,“ říká Petr Pilous z krajské veterinární správy v Ústí nad Labem. Podle něj katarální horečku šíří pouze hmyz – zvířata se vzájemně nakazit nemohou. „Nákazu přenášejí pakomárci, ti se ale pohybují tak do vzdálenosti dvaceti kilometrů,“ říká Pilous s tím, že i tak existuje nebezpečí, že by se mohla nakazit také zvířata v Ústeckém kraji. Pakomárky sem může zanést třeba vítr.
Kromě ovcí jsou katarální horečkou ohrožena i další zvířata, a to kozy, krávy a také vysoká zvěř, jako jsou mufloni či srnci. „Nemoc je nepřenosná na člověka,“ uklidňuje Pilous s tím, že spíše ohrožuje hospodaření zemědělců. Nákaza totiž způsobuje úbytek mléka u krav, snižuje se i produkce masa a také klesá přirozený přírůstek.
Proto už krajští veterináři přijali opatření. Chovatelům přežvýkavců nařídili důsledné sledování zdravotního stavu zvířat. Navíc ten, kdo chce zvířata přepravovat, musí veterináře požádat o svolení.
„Komplikuje nám to práci, nemůžeme ani dávat dobytek na porážku,“ uvedl Bohumil Pázler, předseda zemědělského družstva Ročov na Lounsku. „Převoz většinou povolíme,“ uvedl Pilous s tím, že přepravovaný dobytek se před přepravou postřikuje ochranou proti hmyzu. Podle něj pakomárci žijí i u nás, ale zatím nejsou nakažení. Pokud se pakomárek nakazí, zůstává infikovaný celý život a může katarální horečku šířit, a to na rozdíl od zvířat, která se od sebe nakazit nemohou.
Příznaků katarální horečky, která se projeví přibližně do sedmi dnů, je několik. Patří mezi ně zvýšená teplota, snížená chuť k jídlu, malátnost, záněty sliznice nosní a ústní dutiny, a to zejména jazyka, dochází také k zánětu očních spojivek. U ovcí dochází k vypadávání vlny, časté je krvácení do rohového pouzdra paznehtů, což je bolestivé. Zvířata se také odmítají pohybovat a leží. I když úmrtnost podle veterinářů není vysoká, zvířata se uzdravují jen velmi pomalu.

Co je to katarální horečka ovcí?

- jde o virové onemocnění, které se přenáší pouze hmyzem, který saje krev
- onemocnění postihuje především ovce, kozy, skot a volně žijící přežvýkavce
- infikovaný hmyz zůstává infikovaný celý život
- inkubační doba trvá zpravidla sedm dní
- u zvířat dochází ke zvýšení teploty
- zhoršuje se chuť na přijímání potravy, začíná se projevovat malátnost, následuje otok hlavy, záněty sliznice
- na člověka je nemoc nepřenosná