Obě města překročila nadprůměrnou hranici v počtu výherních přístrojů. Městům nepomáhají ani vyhlášky o výherních automatech, provozovatelé je nahrazují terminály, které povoluje ministerstvo financí. A právě do těch nekritičtějších míst chce ministerstvo poslat více úředníků. Ročně díky hazardu přitečou do městských a obecních pokladen miliony korun.

„Mapa slouží k tomu, abychom mohli počtu herních zařízení přizpůsobit počet pracovníků na finančních úřadech,“ sdělila Zuzana Chocholová z oddělení komunikace ministerstva financí.

Mapa hazardu ministerstva financí označuje na Mostecku celkem 645 přístrojů pro hazardní hry. Na prvním místě je Most s 322 výherními přístroji, v těsné blízkosti za Mostem je Litvínov s 305 herními zařízeními, třetí příčka patří Obnicím, ty jich mají osm, Havraň pak čtyři, Meziboří tři a Horní Jiřetín, Braňany a Bečov po jednom.

Herny, sázkové kanceláře a kasína se města a obce snaží omezovat různými vyhláškami, mnoho to ale nevyřeší. Potíž způsobují totiž takzvané videoterminály, které fungují na trochu jiném principu a nepovolují je města, ale ministerstvo financí.

V Litvínově mají vyhlášku, která měla bojovat proti výherním automatům, problém se ale nevyřešil, jen přesunul. „Bohužel nám tu přibývají terminály. Řadu věcí vyhláška sice vyřešila, ale dokud bude možné automaty nahradit, plně tomuto hazardu nezamezíme,“ popsal problém místostarosta Litvínova Martin Klika.

Most o vyhlášce kdysi uvažoval, ale nakonec vedení usoudilo, že je to kvůli možnosti nahrazování terminály zbytečné,“ sdělila mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Jen v loňském roce měl Most z hazardních her a sázek přes 23 milionů korun. V roce 2007 o dva miliony méně.

Litvínov na správních poplatcích obohatil hazard o více než tři a půl milionu korun. Zajímavé je, že zde příjem z hazardu oproti roku 2007 klesl o téměř jeden milion korun.

Herny jako zdroj nebezpečí: Tři případy kriminality v nich z poslední doby

Z trestného činu krádeže obvinila mostecká policie 25letého muže z jedné obce na Mostecku. Podle policie měl obviněný v jedné mostecké herně odcizit v nestřeženém okamžiku z obslužného pultu volně položený mobilní telefon. S lupem pak z herny rychle zmizel. Krádeže se muž dopustil i přesto, že byl v posledních třech letech za majetkový delikt potrestán. Majitel mobilu vyčíslil škodu na částku 4 tisíce korun. Obvinění si pachatel převzal ve vězení, kde je v současnosti pro jinou trestnou činnost.
Mostečtí kriminalisté pátrají po pachateli trestného činu loupeže. K tomu mělo dojít ve středu dne 14. ledna 2009. V časně ranních hodinách lupič vstoupil do jedné litvínovské herny. Uvnitř na přítomné obsluze požadoval s blíže nezjištěnou střelnou zbraní v ruce finanční hotovost. Pracovnice herny z obavy o své zdraví a život neznámému muži vydala několik tisíc korun. Ke zranění ženy při loupeži nedošlo. K popisu pachatele policie může uvést následující informace: Muž byl ve věku 30-40 let. Byl vysoký kolem 165 cm, silnější postavy. Měl černé vlasy, knír a bradku. Oblečen byl do světle hnědé bundy na knoflíky a tmavých kalhot. Na hlavě měl kšiltovku světlé barvy. Pachatel hovořil česky.
Severočeští policisté pátrají po pachateli, který má zhruba od poloviny ledna na svědomí 10 loupežných přepadení heren. V minulých dnech došlo k loupežnému přepadení herny v centru města Ústí nad Labem, kdy pachatel pod pohrůžkou střelné zbraně požadoval po obsluze vydání finanční hotovosti. Ta z obavy o svůj život peníze vydala a pachatel odešel. Jedná se o 10 případ, který zapadá do série loupežných přepadení na Chomutovsku, Mostecku a Ústecku. Popis pachatele: muž ve věku 30-35 let, 180 cm vysoký, střední postavy, snědé pleti, zvláštností je rozpláclý nos. Oblečen byl v béžové zimní bundě, modrých džínách a na hlavě měl tmavou kšiltovku.