Přibližně 200 lidí propustila firma Grammer, která se zabývá výrobou a prodejem opěrek hlav do osobních automobilů. V říjnu loňského roku pracovalo v mosteckém Grammeru 517 lidí. Nyní jich je zaměstnáno 361.

„Firma neměla zakázky. Od listopadu do února zaměstnanci pracovali na šedesátiprocentní úvazek. Nejdříve jsme začali propouštět lidi, kterým skončila smlouva, poté jsme propouštěli pro nadbytečnost. Od února se pracuje na zkrácený úvazek, to znamená, že zaměstnanci jsou jeden den v týdnu doma,“ sdělila vedoucí personálního odboru firmy.

Společnost Hartmann-Rico končí úplně. Mostecký závod, který je zaměřen na výrobu obinadel a obvazů, bude ke konci roku uzavřen. Firma slibuje všem svým zaměstnancům nadstandardní výpovědní podmínky. Z 250 lidí již odešlo 85. „Hlavními důvody rozhodnutí o ukončení výroby v Mostě jsou vysoké výrobní náklady. Katalyzátorem pak byla ekonomická situace na finančních trzích,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ľubomír Páleník. Propouštění je plánováno průběžně po dobu celého roku 2009, nebude tak probíhat jednorázové a hromadné propouštění. Společnost nabízí každému zájemci práci v rámci svých ostatních závodů v České republice.

Mostecký úřad práce evidoval v polovině dubna 9350 uchazečů o práci. Volných pracovních míst nabízí 350. „Největší počet uchazečů se přihlásil z firmy Hitachi, to bylo kolem 200 lidí, dále pak z litvínovského Schoelleru a firmy KSK,“ sdělil ředitel úřadu práce Oldřich Malý.

Do žatecké průmyslové zóny Triangle, kde má Hitachi továrnu, jezdilo za prací i mnoho obyvatel z Mostecka.

Společnost Hitachi Home Electronics oznámila vedení Ústeckého kraje uzavírku svého závodu na výrobu plazmových televizorů společně se zrušením všech 800 pracovních míst do konce dubna. Podle vyjádření společnosti ji k uzavření provozu donutily dlouhodobé ztráty způsobené poklesem cen televizí na světových trzích.

close zoom_in Výrobu se snaží zachovat litvínovský Schoeller, který se zabývá výrobou bavlněné příze. Tam je zaměstnáno přibližně 450 zaměstnanců. „Nyní se firma nachází v konkurzu, výrobu se snažíme zachovat. V konkurzu můžeme být i několik let. Pro zaměstnance by bylo samozřejmě lepší, kdyby nás někdo koupil. Zatím jsme propustili asi jen 20 až 30 zaměstnanců, a to byli lidé, kteří méně často pracují,“ vysvětlila vedoucí obchodního oddělení Dana Pelikánová.

Krize se okrajově dotkla mosteckého výrobce kancelářských potřeb Prooffice. Ten v Mostě působí již více jak deset let a pracovní příležitost poskytuje 178 zaměstnancům. „Samozřejmě, že se nás krize také dotkla, ale jen minimálně. Propustili jsme šest lidí. Nyní jsme se dostali pod rakouskou společnost a věříme, že získáme více zakázek. Tím by se mohl počet zaměstnanců zvýšit,“ sdělila Květa Schlezáková z personálního oddělení.

Ekonomickou krizi pocítila i firma DTS Vrbenský se 731 zaměstnanci, ta ovšem propouštět nemusela. „Tady mnoho zaměstnanců odchází samo do starobního důchodu,“ vysvětlila Eva Emingerová z personálního oddělení. „Spíše jsou obavy, pokud se neprolomí těžební limity v dole ČSA,“ dodala Emingerová.

Pokud nedojde ke změně politického pohledu na otázku územně-ekologických limitů, již po roce 2012 klesne roční těžba v lokalitě ČSA zhruba na polovinu. „Kdybychom nemohli pokračovat v realizaci projektu zpřístupnění zásob hnědého uhlí, dotklo by se to nejen zaměstnanců Litvínovské uhelné tj. cca 1000 lidí, ale i zaměstnanců v dceřiných společnostech a dalších regionálních firmách, zajišťujících dodavatelsky různé služby pro těžební firmy. Přípravné kroky již musely být zahájeny. Za současné situace se musíme připravovat i na to, že v roce 2021 bude těžba v této lokalitě přerušena,“ sdělila mluvčí skupiny Czech Coal Liběna Novotná. Skupina Czech Coal je nejvýznamnější zaměstnavatel v regionu, Litvínovská uhelná, Vršanská uhelná a Czech Coal Services zaměstnávají dnes zhruba 4000 lidí, další stovky jsou zaměstnány v dceřiných společnostech.