„Čtyři firmy nám oznámily hromadné propouštění. Jmenovat je nebudu,“ prohlásil ředitel úřadu práce Oldřich Malý. Jedna z firem údajně zaměstnává zdravotně postižené, kteří tvoří více než polovinu zaměstnanců.

Podle informací úřadu společnosti vyváží do zahraničí a snižování počtu zaměstnanců souvisí s posilováním koruny vůči euru, což snižuje zisky.
„Máme signály, že celá řada výrobních firem, má závažné potíže,“ potvrdil Deníku Rudolf Jung, předseda Okresní hospodářské komory Most.
Podle Junga není příčinou jen silná koruna, ale další dva faktory: růst cen energií a růst ceny práce. Zjednodušeně řečeno, některé firmy se uskromňují, aby přežily, zatímco lidé požadují vyšší mzdu, aby stejně jako firmy, uhradili zvýšené náklady na živobytí.

Podle Malého je hrozbou i finanční krize v USA, která zneklidnila část investorů. Úřad práce se však spíše obává, že se naplní pesimistické prognózy o útlumu automobilového průmyslu.

„Dost firem v průmyslových zónách je zaměřeno na automobilový průmysl. Existují obavy, že by mohly stagnovat,“ dodal Malý.
Stabilitu trhu práce na Mostecku kromě velkých firem udržuje stavebnictví, kde poptávka po nové síle neklesá. „Jakmile poklesne, tak to pocítíme,“ uvedl Malý.

„Potřebuji stavební dělníky,“ řekl Deníku Volodymyr Hubchuk, jednatel firmy EVROPA 2000, který prostřednictvím úřadu práce shání zaměstnance. Stačí jim základní škola a tříletá praxe ve stavebnictví.

Některé stavební firmy se snaží uchazeče finančně motivovat. Podnikatel Peter Kamenský z Meziboří hledá pro práci na stavbách stavební elektrikáře a nabízí jim náborový příspěvek pět tisíc korun, pokud podepíší smlouvu na jeden rok.

Míra registrované nezaměstnanosti na Mostecku byla k 30. září 12,17 procenta. Poslední zářijový den evidoval úřad práce celkem 7 658 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 92 uchazečů méně než koncem srpna.