Na Mostecku, kde pracovní trh po roce 2008 živořil, jsou stovky neobsazených pracovních míst. Jen úřad práce jich začátkem dubna nabízel přes 1200. Největší poptávka je po dělnících.

Továrny v průmyslovém regionu se o zaměstnance přetahují a snaží se je získat na vyšší platy a benefity. „Most se v tom neliší od Chomutova nebo Teplic,“ řekl ředitel odboru zaměstnanosti krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Kunc.

Na mosteckém trhu práce se zatím výrazně neprojevuje příliv lidí z hornictví, které jde do útlumu jen částečně. Perspektivu rozšiřování těžby mají totiž dvě ze tří šachet, které v okrese působí.

Kvůli tradiční struktuře místní ekonomiky, která se opírá o velké výrobní podniky, se neočekává rychlá změna na žebříčku nabízených pozic, jež jsou většinou pro nekvalifikované či vyučené. Dělníci tak zřejmě v další dekádě zůstanou dominantní sociální skupinou. „Deset let je moc krátká doba na to, aby se to změnilo,“ uvedl Jaroslav Kunc.

Stroje zatím ruce nenahradí. Například litvínovský závod Primed-Halberstadt hledá do výroby manipulační dělníky na sestavování zdravotnických potřeb. „Je to hlavně o manuální zručnosti,“ uvedla personalistka Michaela Zahrádková. Nábor lidí s nižším vzděláním však naráží na potíže. Uchazeči hůře komunikují nebo jsou částečně negramotní. Firma přesto dává šanci i zdravotně postiženým lidem. Zaměstnancům nabízí třeba masáže během směny, bonus za docházku do zaměstnání či podnikové stravování.

Po posilách se volá i v gastronomii. Kuchaři či kuchařky patří na Mostecku mezi pět nejžádanějších profesí. Známá restaurace na hradě Hněvín hledá hned dva kuchaře a připouští, že to není vůbec snadné. „Personální situace v našem oboru je horší než dřív, protože kvalifikovaní odcházejí do fabrik za lepším výdělkem,“ řekl provozní Tomáš Müller.

Podle něj přijde doba, kdy i restaurace v regionu budou muset zaměstnávat cizince navzdory komunikační bariéře nebo se otevřít nadšencům z jiných oborů. „Mnohem snadněji se shánějí lidé na pomocné práce,“ potvrdila vedoucí kuchyně společnosti Gastroland v litvínovské Podkrušnohorské nemocnici Andrea Valentová. Na inzerát se jí na post kuchaře přihlásil jen jeden uchazeč, na pomocné práce 15 lidí. Na Mostecku je 5500 registrovaných nezaměstnaných, tedy 6,9 procenta.