„Dobrovolníci zvelebili zahradu, položili kamennou zídku, natřeli parapety u oken. Při svozu odpadu pomáhali i dva klienti z Domova,“ sdělila PR managerka společnosti Miloslava Kučerová, která od rána také s pracemi pomáhala. Obecně prospěšná společnost Energie, která provozuje Domov v Meziboří, nabízí sociální služby což je Domov se zvláštním režimem a Domov pro osoby se zdravotním postižením. Mentálně a chronicky duševně nemocných lidí je nyní v Domově čtyřicet. Tito lidé se v důsledku své nemoci ocitli v nepříznivé životní situaci, kterou nebyli schopni řešit a překonat ve vlastním prostředí ani za pomoci rodiny.

V Domově se snaží zachovat a rozvíjet soběstačnost

„Dříve jsme bydleli v Litvínově, když jsme ale s přítelem přišli o zaměstnání, ocitli jsme se v životní krizi. Nyní já i přítel žijeme již dva roky v domově a oba pracujeme. Já nyní pracuji v chráněné dílně a glazuruji keramické medvídky,“ sdělila klientka Energie Naďa Šípová.

V chráněné dílně, která se nachází v Domově, pracuje osmnáct zdravotně postižených lidí a někteří klienti Domova. Chráněná dílna provozuje kartonáž, keramiku, šicí dílnu a montáž.

Musí si vydělat na opravy

„Nejsme zřizováni krajem ani státem, chráněné dílny jsou pro nás velmi důležité, abychom něco vydělali. Poté můžeme opravit střechu nebo vybavit pokoje,“ vysvětlil ředitel domova Milan Konečný.

„Každá firma, která má více jak 25 zaměstnanců, musí zaměstnat čtyři procenta invalidů, když je nezaměstná tak musí státu odvést peníze, nebo může odebrat zboží z chráněné dílny,“ sdělil ředitel.