Místní ovoce a zelenina, těstoviny, masné výrobky i sýry, ale i dřevěné hračky, to vše bylo v sobotu k vidění v areálu mosteckého hipodromu. „S nabídkou jsem spokojená. Stánků není mnoho, ale seženu asi vše, pro co jsem šla,“ řekla Deníku Blanka Willertová. Překvapená prý byla jen nabídkou českých ponožek. „To jsem nečekala, že se zde bude něco takového prodávat, ale proč ne. Hlavně, že to není z Číny,“ dodala.

Letos měly trhy na severu Čech premiéru. „Loni jsme jen tak zkusmo připravili dvě tři akce v Ústí nad Labem, ale pravidelně jsme začali trhy pořádat až od letošního dubna,“ přiblížil situaci mluvčí Severočeských farmářských trhů Adam Weber. Nejprve si pro zeleninu a ovoce k pěstitelům chodili lidé ve třech městech, postupně se rozšířily do šesti. Kromě Ústí nad Labem se pořádaly také v Teplicích, Mostě, Chomutově, Jirkově a Kadani.

O uzeniny od místních řezníků nebo vajíčka zájemci nepřijdou ani v zimě. Budou je prodávat chovatelé na adventních trzích a poté na masopustních trzích v únoru. Severočeské farmářské trhy v Mostě mají navíc pravidelnou sobotní konkurenci v místních prodejcích na tržnici pod kinem Kosmos.

Tradice jako kdysi

Farmářské trhy obnovují v ČR téměř zaniklou tradici pouličního prodeje potravin. Zájem farmářů a menších výrobců potravin o přímý prodej výrobků roste, protože za ně dostávají lépe zaplaceno a nemusejí se dělit o marži s obchodníky, jejichž podíl na konečné ceně výrobků se podle zemědělců stále zvětšuje. Spotřebitelé pak v neobvyklých způsobech prodeje hledají alternativu k supermarketům, jejichž nabídku někteří z nich kritizují i kvůli neosobnímu prostředí. Podle Státní veterinární správy bylo v Česku v říjnu na 150 farmářských trhů.

(oh, čtk)