A to i díky tomu, že byla původně projektována pro africký kontinent. „Je přizpůsobena subtropickým podmínkám,“ vysvětlitl Ota Schnepp, mluvčí ČEZ pro severní Čechy.

I když nyní panují velká horka, teplejší prostředí ve strojovnách a kotelnách mají po celý rok. „Centrální velín má pochopitelně klimatizaci a pravidelně jsou doplňovány takzvané sifonbary na různých místech elektrárny. Ty jsou kromě teplých provozů umístěny hlavně tam, kde nemají klimatizaci,“ uvedl Jiří Kulhánek, vedoucí odboru provozu Elektrárny Počerady.

Elektrárny skupiny ČEZ využívají takzvaný uzavřený chladící cyklus, přičemž ke snižování teploty se používají chladící věže. „Jiná situace je ovšem například v sousedním Německu a také ve Francii, kde musejí kvůli tropickým teplotám výrobu elektrické energie omezovat. Používají tam totiž průtočné chladící systémy, přičemž vodu čerpají a zase vypouštějí přímo do řek. Vypouštěná voda přitom bývá vlivem vedra už natolik teplá, že může negativně ovlivnit ekosystémy řek,“ doplnil Ota Schnepp.