V roce 2005 podepsal ČEZ s tehdy ještě Mosteckou uhelnou (MUS) na odběr uhlí pro Počerady dvojici dokumentů. Střednědobou kupní smlouvu do roku 2012, která právě letos skončí.

A pak také dohodu o dlouhodobé spolupráci, podle které se měla nejpozději v pololetí 2007 uzavřít smlouva o dodávkách hnědého uhlí až do roku 2055 pro nové hnědouhelné bloky elektrárny Počerady.

Roku 2006 ale do společnosti MUS vstoupil nový majitel a firmu pod novým názvem Czech Coal ovládl.

Raději plyn

Ze sjednané, ale nikdy neuzavřené, dlouhodobé smlouvy prozatím sešlo. Czech Coal a ČEZ na sebe vzájemně od té doby podaly několik soudních žalob.
ČEZ kvůli nejistým dodávkám uhlí odložil svůj projekt na výstavbu dvou nových uhelných bloků v Počeradech. Místo toho staví v areálu elektrárny nový zdroj, který má od příštího roku vyrábět elektřinu ze zemního plynu.

Uhlí pro Počerady z dolu Vršany

K dohodě o dodávkách uhlí pro nynější elektrárnu v Počeradech zatím nedošlo, osud uhelné elektrárny je tak do budoucna nejistý.
Elektrárna v Počeradech je zásobována po železnici uhlím z dolu Vršany. Vršany jsou pro Czech Coal stěžejním dolem, který má zásoby až do roku 2055. Ročně se v něm těží mezi 7,5 milionu až osmi miliony tun, což představuje asi sedmnáct procent z pětačtyřiceti milionů tun roční produkce hnědého uhlí v Česku.