To je po Středočeském kraji nejvíce ze všech regionů. Počet investičních projektů vzrostl meziročně z 11 na 12. Vytvořených pracovních míst ale ubylo z 865 na 331. ČTK o tom informovala mluvčí agentury Lucie Kocourková.

Dvě třetiny společností v kraji loni investovaly v oblasti služeb nebo do vývojových center. "Chomutov, Štětí a Most si vybrali programátoři, v Litvínově nebo ve Varnsdorfu zase vznikají vývojová centra pro strojírenství," uvedla pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová.

Nejvíc peněz v nových investicích dorazilo do Ústeckého kraje z Německa. Na druhém místě jsou ve velikosti projektů české společnosti, třetí pozice patří investorům z Rakouska. Zhruba 12 procent nově vytvořených pracovních míst činí místa pro vysokoškoláky. Meziročně ale těchto pozic ubylo na čtvrtinu.

Za pomoci CzechInvestu například získal podporu z evropského programu Prosperita jako jediný v kraji vědeckotechnický park v Rumburku na Děčínsku. Jako první vědeckotechnický park v kraji byl otevřen tento týden. Náklady na jeho vybudování činily téměř 100 milionů korun, z toho přes 73 milionů korun zaplatí Evropská unie. Park se zaměří především na stomatologii, optomechaniku a na obnovitelné zdroje energie. Už nyní je ze 40 procent obsazen.
Celkem CzechInvest dosud pro Ústecký kraj získal 178 investorů, kteří do svých projektů vloží 114,6 miliardy korun. Práci v nich postupně nalezlo a nalezne 28.368 lidí.

Celá Česká republika prostřednictvím agentury CzechInvest získala vloni investice 16,9 miliardy korun. Nové projekty mají zaměstnat přibližně 5800 lidí.